Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Opuchlizna w ciąży

Opuchlizna w ciąży

17.01.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Wiele kobiet będących w ciąży zauważa pojawienie się obrzęków wokół kostek oraz ogólne opuchnięcie ciała. W większości przypadków jest to związane z fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w ciele kobiety w trakcie trwania ciąży. Są jednak sytuację, w których pojawienie się obrzęków powinno w szczególny sposób zaniepokoić ciężarną. Jakie są przyczyny puchnięcia w ciąży?

Opuchlizna w ciąży – przyczyny

U większości kobiet ciężarnych pojawienie się obrzęków związane jest z naturalnymi i fizjologicznymi zmianami mającymi miejsce w przebiegu ciąży. Jedną z nich jest zwiększona objętość krążącej krwi w ciele ciężarnej. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonej retencji wody, a więc jej zatrzymywania w organizmie kobiety. Cały proces rozpoczyna się już w I. trymestrze ciąży, kiedy to objętość krwi krążącej, w stosunku do stanu sprzed ciąży, zwiększa się o ok. 10-15%. Szczytowe wartości osiągane są najczęściej w okresie między 28. a 34. tygodniem ciąży, kiedy to odsetek ten osiąga niemal 50% pozostając niezmiennym aż do momentu porodu. Co więcej, istotną rolę odgrywają również hormony, takie jak progesteron oraz estrogeny. To one wpływają na przepuszczalność naczyń krwionośnych powodując tym samym potencjalne wystąpienie obrzęków. Nie bez wpływu pozostaje także samo zwiększenie rozmiarów macicy, która zajmuje większą część jamy brzusznej. Ze względu na swoje wymiary uciska ona bowiem okoliczne naczynia żylne odprowadzające krew z kończyn dolnych. Utrudniony odpływ z tej okolicy także przyczynia się do powstania obrzęków.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Opuchlizna w ciąży – kiedy powinno niepokoić

Puchnięcie, choć w większości przypadków związane z fizjologicznymi zmianami, może niekiedy wynikać z nieprawidłowego rozwoju ciąży. Szczególnie istotne jest występowanie tzw. stanu przedrzucawkowego, a więc preeklampsji, który niepoprawnie leczony lub niezdiagnozowany stanowi realne zagrożenie dla życia kobiety oraz utrzymania ciąży. W jego przebiegu zauważyć można najczęściej dwie współwystępujące patologie – nadciśnienie tętnicze oraz białkomocz po zakończeniu 20. tygodnia ciąży. Istotne nasilenie się obrzęków w przebiegu preeklampsji świadczyć może o źle kontrolowanym ciśnieniu krwi, a także sugerować nieprawidłowe funkcjonowanie nerek. Warto podkreślić, że wśród kryteriów diagnostycznych stanu przedrzucawkowego wymienia się także uszkodzenie nerek niewystępujące przed ciążą związane z podwyższonym stężeniem kreatyniny. Z tego względu, według zaleceń PTGiP, każda ciężarna powinna raz w miesiącu wykonywać badanie ogólne moczu w którym m.in. oceniany jest białkomocz, a ciśnienie powinno być mierzone przez lekarza prowadzącego ciążę na każdej wizycie kontrolnej.

Jak radzić sobie z puchnięciem w ciąży?

Aby zmniejszyć obrzęki w ciąży warto stosować się do kilku prostych zasad:

  • W przypadku nasilonych obrzęków warto odpoczywać i spać z uniesionymi kończynami
  • Obuwie powinno być dopasowane i nie uciskające stopy.
  • Konieczne jest zadbanie o prawidłową i zbilansowaną dietę, a także odpowiednie nawodnienie, szczególnie w okresie letnim.
  • Okresowo warto wykonywać chłodne okłady na stopy i podudzia.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również