Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego - pozycje wertykalne, techniki oddechowe

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego – pozycje wertykalne, techniki oddechowe

13.11.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Każda kobieta rodząca ma prawo do łagodzenia bólu porodowego. W tym celu dostępne są zarówno metody farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Sprawdź, jakie są najczęstsze metody niefarmakologiczne znieczulenia porodu.

Immersja wodna

Immersja wodna to nic innego jak ciepły prysznic lub kąpiel w wannie. Dla wielu osób jest to prozaiczna czynność, jednak w trakcie porodu potrafi zdziałać cuda. Ma on właściwości relaksujące i rozluźniające. Jest niezwykle przydatny na początku I. okresu porodu, kiedy skurcze stając się coraz bardziej regularne i bolesne, ale sytuacja położnicza nie skłania jeszcze np. do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Jest to również jedna z metod wykorzystywana w odróżnianiu skurczy przepowiadających od tych porodowych, gdyż po kąpieli skurcze przepowiadające powinny ustąpić.

Aromaterapia

Coraz szerzej wykorzystywaną niefarmakologiczną metodą łagodzenia bólu na salach porodowych jest aromaterapia, w ramach której wykorzystywane są naturalne ekstrakty. Mają one działanie relaksacyjne, przez co prowadzą do zmniejszenia odczuwania bólu przez rodzącą. Do najczęściej wybieranych olejków należą: olejek lawendowy, eukaliptusowy, pomarańczowy czy geraniowy.  

Pozycje wertykalne i aktywność rodzącej

Pozycje wertykalne i aktywność podczas porodu to jeden z elementów nowoczesnego położnictwa. Coraz częściej rezygnuje się z przymusowej pozycji leżącej na plecach przez cały poród, na rzecz aktywności i zmian pozycji przez kobietę rodzącą. Dzięki temu dziecku łatwiej jest dobrze wstawić się w kanał rodny, a grawitacja ułatwia obniżanie się główki. Przyszła mama może kołysać biodrami lub skakać na piłce w asyście osoby towarzyszącej. Ma to także działanie wyciszające i relaksujące.

Przeczytaj więcej: Pozycje wertykalne podczas porodu

Techniki oddechowe

Oddech podczas porodu odgrywa bardzo ważną rolę. Nie tylko zapewnia prawidłowe dotlenienie dziecka, ale również uspokaja rodzącą i pomaga pracować jej podczas porodu. Technik oddychania warto nauczyć się jeszcze przed rozwiązaniem np. na zajęciach w szkole rodzenia. Położna podczas porodu będzie również instruować jak prawidłowo oddychać w skurczach, aby były one jak najmniej uciążliwe, a kobieta rodząca nie traciła niepotrzebnie energii.

Masaż

Dla wielu kobiet ulgę w trakcie skurczów porodowych daje masaż odcinka lędźwiowego i krzyżowego. Może go wykonać położna albo osoba towarzysząca rodzącej. Poza zmniejszeniem dolegliwości bólowych pleców dotyk ma działanie rozluźniające i uspokajające. Przydatne mogą być również ciepłe okłady czy wybrany olejek.

Metody niefarmakologiczne łagodzenia bólu porodowego nie zmniejszają dolegliwości tak skutecznie jak metody farmakologiczne, ale często są ich uzupełnieniem i powinny być proponowane każdej kobiecie rodzącej. 

Przeczytaj również: Metody łagodzenia bólu porodowego

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również