Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Latanie samolotem w ciąży - czy jest bezpieczne?

Latanie samolotem w ciąży – czy jest bezpieczne?

04.07.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czas wakacji to okres licznych podróży, często zaplanowanych dużo wcześniej. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy mimo bycia w ciąży podróże samolotem są dla nich nadal bezpieczne. Sprawdź, jakie są zasady latania samolotem w ciąży.

Latanie samolotem w ciąży- czy bezpieczne

Zgodnie z rekomendacjami ginekologicznych towarzystw naukowych, latanie w ciąży przebiegającej bez powikłań jest bezpieczne. Najlepiej jest wybrać na dalsze podróże okres II. trymestru, kiedy kobieta nie zmaga się z dolegliwościami związanymi z początkiem ciąży, a do porodu jest jeszcze bezpiecznie dużo czasu. Zawsze najlepiej jest zapytać swojego lekarza prowadzącego, czy istnieją przeciwwskazania do podróżowania samolotem. Wiele osób twierdzi, że latanie samolotem w ciąży jest bezpieczniejsze niż podróże autokarem, które trwają dużo dłużej i grożą wystąpieniem powikłań zakrzepowo-zatorowych. Nie udowodniono, aby na przebieg ciąży negatywny wpływ miało obecne w czasie lotu promieniowanie. Pasy bezpieczeństwa w samolotach także są bezpieczne dla kobiet ciężarnych.

Zobacz też: Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Kurs Srodtekstowy v1 1

Zasady latania samolotem w ciąży

Jeśli kobieta ciężarna wybiera się w daleką podróż samolotem, lekarz zalecić może stosowanie pończoch uciskowych na czas lotu, a także profilaktykę przeciwzakrzepową w postaci heparyny. Takie decyzje podejmuje jednak specjalista, a stosowanie leków na własną rękę jest zabronione.

W każdą podróż, nie tylko samolotem, każda przyszła mama powinna zabierać ze sobą kartę ciąży, w której zapisane są wyniki badań, a także zażywane przez nią leki. Dzięki temu, w razie potrzeby, lekarze poza miejscem zamieszkania mogą sprawdzić jak przebiega ciąża i dzięki temu podjąć odpowiednie decyzje związane z diagnostyką lub ewentualnym leczeniem. Warto, poza kartą ciąży, zabrać ze sobą zaświadczenie od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do odbycia lotu. Niektórzy przewoźnicy wymagają tego typu oświadczenia, szczególnie w bardziej zaawansowanych ciążach. Powinno ono zawierać m.in.:

  • planowany termin porodu,
  • potwierdzenie dotychczasowego prawidłowego przebiegu ciąży,
  • informację dotyczącą braku przeciwwskazań do obycia lotu.

 Po 36. tygodniu większość linii odmawia zabrania przyszłej mamy na pokład z uwagi na ryzyko rychłego porodu, który mógłby rozpocząć się podczas podróży samolotem.

Latanie samolotem w ciąży- ryzyko

Według dostępnych badań, latanie samolotem w ciąży nie zwiększa ryzyka poronienia czy porodu przedwczesnego. Nie wpływa także na przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego. Z uwagi jednak na ryzyko pojawienia się turbulencji wskazane jest pozostawienie pasów bezpieczeństwa zapiętych przez całą podróż, aby nie dopuścić tym samym do urazu. Jeśli podróż trwa dłużej, kobieta ciężarna powinna raz na około godzinę przespacerować się po pokładzie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, które jest wyższe w przypadku długich lotów.

Latanie samolotem w ciąży- przeciwwskazania

Jeśli podczas ciąży występują powikłania, a kobieta znajduje się pod opieką specjalistów, lepiej jest przełożyć podróże samolotem na czas po ciąży. Schorzenia takie jak np. nadciśnienie tętnicze mogłyby w trakcie lotu zaostrzyć się. Podobnie w przypadku ciąż wielopłodowych, które zaliczane są do ciąż podwyższonego ryzyka. W przypadku wystąpienia krwawień w czasie ciąży, a także zwiększonego ryzyka porodu przedwczesnego, przyszła mama nie powinna latać samolotem. Łożysko przodujące czy też ograniczenia wzrastania płodu również stanowią przeciwwskazanie do podróży samolotem. Jest to związane z koniecznością częstszych wizyt kontrolnych u lekarza ginekologa czy w poradni przyszpitalnej.

Podróże samolotem w ciąży są najbezpieczniejsze, jeśli po pierwsze kobieta ciężarna dobrze się czuje, po drugie nie ma obaw związanych z lotem, a także gdy jej lekarz prowadzący wyraża na to zgodę.

Przeczytaj również: Podróże w ciąży

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również