Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Kolejna ciąża po cesarskim cięciu

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu

24.07.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Obecnie cięcia cesarskie są jedną z najczęstszych wykonywanych operacji. Z tego powodu wiele kobiet zastanawia się, czy i kiedy mogą zajść w kolejną ciążę. Nie wszyscy też wiedzą, czy po cięciu cesarskim możliwy jest kolejny poród drogami natury. Sprawdź, jakie są możliwe powikłania kolejnej ciąży po cięciu cesarskim.

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu – kiedy można?

Cięcie cesarskie jest operacją wymagającą otwarcia powłok brzusznych oraz macicy. Po operacji potrzebny jest więc czas, aby miejsca te dobrze zagoiły się i zrosły. Z tego powodu uznaje się, że po ciąży ukończonej cięciem cesarskim należy odczekać minimum 1 rok do kolejnych starań. Wiąże się to z ryzykiem powikłań, które mogą wystąpić, gdy przerwa między porodami będzie zbyt krótka. Jeśli kobieta zajdzie w ciąże wcześniej, powinna być otoczona opieką specjalisty.

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu – możliwe powikłania

W przypadku ciąży po cięciu cesarskim dojść może do różnego rodzaju powikłań. Ryzyko to wzrasta, jeśli między porodami jest zbyt krótki odstęp czasu. Najczęściej wymienia się pęknięcie macicy w miejscu blizny po cięciu cesarskim. Dojść może również do nieprawidłowej implantacji łożyska i rozwinięcia np. łożyska wrośniętego, co ma dalsze następstwa w przebiegu ciąży.  

Często lekarze ginekolodzy oceniają ciągłość i grubość blizny po cięciu w badaniu USG. Należy pamiętać, że zgodnie z zaleceniami powinno to mieć miejsce przed kolejną ciążą i nie należy oceniać blizny w czasie ciąży, a szczególnie pod koniec.

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu – czy można rodzić drogami natury?

Jedno cięcie cesarskie nie stanowi bezpośrednio wskazania do kolejnego cięcia cesarskiego. Bardzo wiele zależy jednak, z jakiego powodu odbyła się ta operacja. Jeśli przyczyną była np. niewspółmierność matczyno – płodowa, to lekarze decydują się najczęściej na kolejne cięcie cesarskie. Jeśli jednak pierwsze cięcie odbyło się przykładowo z powodu położenia miednicowego płodu, drugie dziecko zdecydowanie może urodzić się drogami natury, jeśli nie ma innych przeciwwskazań. Jest to tzw. VBAC, tzn. z ang. Vaginal birth after cesarean (poród pochwowy po cięciu cesarskim). Uznaje się, że próba porodu drogami natury kończy się powodzeniem w 60–80%. Poród ten wymaga jednak zawsze wzmożonego nadzoru i stałego zapisu KTG z uwagi na ryzyko pęknięcia macicy w bliźnie po cięciu cesarskim. Kontrowersje budzi zaś stan po więcej niż 1 cięciu cesarskim. Zgodnie z obowiązującymi obecnie rekomendacjami należy wtedy rozważyć wykonanie planowego cięcia cesarskiego.

Decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego podejmuje lekarz ginekolog na podstawie medycznych wskazań do operacji dbając o bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również