Niektóre z kobiet w trakcie ciąży mają podawaną immunoglobulinę. Czasami konieczne jest to również przed porodem. Postępowanie to stanowi profilaktykę konfliktu serologicznego. Sprawdź, kiedy podaje się immunoglobulinę w ciąży.
Kiedy podaje się immuboglobulinę w ciąży?
Immunoglobulinę anty- D podaje się u pacjentek Rh (-) ujemnych, u których nie wykryto przeciwciał anty-D obowiązkowo między 28. a 30. tygodniem ciąży. Dzięki temu u przyszłej mamy nie dochodzi do wytworzenia się przeciwciał anty- D, gdy ma ona grupę Rh D (-) ujemną, a dziecko Rh dodatnią. Poza tym, immunoglobulinę anty-D podaje się w przypadku wystąpienia krwawienia z dróg rodnych w czasie ciąży u pacjentek z grupą krwi Rh (-). Immunoglobulinę w ciągu 72 godzin powinny również otrzymać kobiety po poronieniach, szczególnie które wystąpiły po 12. tygodniu ciąży. Uznaje się, że każda przyszła mama po zabiegu inwazyjnym czy np. obrocie zewnętrznym, jeśli ma grupę Rh D ujemną, powinna otrzymać immunoglobulinę anty- D.
Należy pamiętać, że immunoglobulinę powinno się otrzymywać w każdej ciąży jeśli istnieją do tego wskazania. Podanie immunoglobuliny śródciążowo nie zwalnia z profilaktyki po porodzie.
Jak dostosować dawkę immunoglobuliny w ciąży?
Immunoglobulinę anty-D podaje się w postaci zastrzyku domięśniowego. Rutynowo każda przyszła mama z grupą krwi Rh ujemną i brakiem przeciwciał otrzymuje immunoglobulinę w dawce 300ug między 28. a 30. tygodniem ciąży. W przypadku zabiegów inwazyjnych np. amniopunkcji do 20. tygodnia, jest to 50 ug, a w późniejszych tygodniach: 150 ug.
Immunoglobulinę w ciąży każda przyszła mama może otrzymać za darmo, w ramach NFZ, jeśli są wskazania do jej podania.
Immunoglobulina po porodzie
Immunoglobulinę po porodzie otrzymują pacjentki, które są Rh ujemne, a ich dziecko jest Rh dodatnie. Lekarz po porodzie zleca kwalifikację do podania immunoglobuliny i w zależności od grupy krwi noworodka, pacjentka otrzymuje zastrzyk lub nie. W przypadku porodu drogami natury podaje się 150 ug immunoglobuliny, zaś po cięciu cesarskim czy w ciążach mnogich- 300ug. Ważne jest, aby kobieta otrzymała immunoglobulinę w ciągu 72 godzin. Jeśli do tego nie doszło, maksymalny czas na podanie zastrzyku to 10 dni.
Przeczytaj więcej o konflikcie serologicznym: SPRAWDŹ
Oceń artykuł: