Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ile można przytyć w ciąży?

Ile można przytyć w ciąży?

04.01.2024

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W trakcie ciąży u większości kobiet wzrasta masa ciała. Przyrost ten nie powinien być jednak zbyt duży, gdyż mogłoby to grozić powikłaniami zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Sprawdź, ile można przytyć w ciąży i co wpływa na masę kobiety ciężarnej.

Ile można przytyć w ciąży?

Każda kobieta ciężarna ma kontrolowaną masę ciała na wizycie u lekarza ginekologa raz w miesiącu. To, ile przyszła mama przytyje w ciąży zależy, od wyjściowego BMI, które kobieta miała przed ciążą. Im kobieta mniej ważyła wcześniej, tym więcej może przytyć w czasie ciąży. Zgodnie z zaleceniami, w przypadku BMI <18.5 kobieta może przybrać na masie nawet 16-18 kg. Jeszcze więcej przytyć mogą kobiety w ciąży mnogiej. Jeśli kobieta cierpiała na nadwagę przed ciążą, przytyć powinna odpowiednio mniej, około 9 kg.

Co składa się na masę ciała przyszłej mamy?

Na masę ciała kobiety ciężarnej wpływa wiele czynników. Poza powiększającą się macicą wraz z rosnącym tam dzieckiem, do wzrostu masy ciała przyszłej mamy przyczynia się masa łożyska i objętość płynu owodniowego. W czasie ciąży zwiększa się także objętość krwi krążącej, a piersi zwiększają swoją wielkość i masę.

Dieta w ciaży

W czasie ciąży nie należy jeść za dwoje, a dla dwojga. Głównym zamysłem jest, aby dieta była zróżnicowana i bogata w substancje odżywcze. W przypadku otyłych kobiet zalecana jest konsultacja z dietetykiem, który omówi i zaplanuje prawidłową i zdrową dietę.

W ciąży unikać należy produktów wysokoprzetworzonych i nadmiernie słodzonych. W diecie powinny znajdować się produkty zbożowe, warzywa, nabiał oraz tłuszcze roślinne. Ograniczyć należy tłuszcze zwierzęce.

Przeczytaj również: Jakie produkty spożywcze powinny być wykluczone z diety ciężarnej?

Czy można się odchudzać w ciąży?

W ciąży nie powinno się stosować diet odchudzających czy głodówek. Jest to bowiem czas, gdy dziecko potrzebuje substancji odżywczych do prawidłowego rozwoju. Dieta uboga w mikro- i makroelementy może grozić powikłaniami, takimi jak np. niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jeśli przyszła mama z uwagi na swoją wyjściową masę ciała nie chce przytyć zbyt dużo w ciąży, warto, aby skonsultowała się ze swoim ginekologiem oraz dietetykiem.

Czym grozi, gdy kobieta w ciąży za dużo przytyje?

Zbyt duży przyrost masy ciała prowadzić może do powikłań takich jak cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie. U dziecka rozwinąć może się makrosomia płodu, która to grozi dystocją barkową podczas porodu. W przyszłości może ono zmagać się z nadwagą czy zespołem metabolicznym. Ciąże u kobiet otyłych częściej też kończą się cięciem cesarskim. Nadmiar masy ciała grozi otyłością u kobiety w przyszłości, a to prowadzić może do rozwoju chorób przewlekłych takich jak nadciśnienie czy cukrzyca typu 2.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również