Wiele kobiet w trakcie trwania ciąży z pewnością zastanawia się, jak bardzo restrykcyjnie powinny podejść do diety w tym czasie. Jednym z tematów wartych przedyskutowania jest spożywanie przez przyszłe mamy, popularnych szczególnie jesienią i w okresie świątecznym, grzybów. Jakie korzyści dla zdrowia niosą one ze sobą i które z nich są bezpieczne dla ciężarnej?
Grzyby w ciąży- korzyści dla zdrowia
Wbrew powszechnie panującej opinii, grzyby są źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Dietetycy, którzy zajmują się na co dzień kwestią żywienia, podkreślają, że w grzybach kapeluszowych znaleźć można m.in. komplet witamin z grupy B, witaminę C, a także mikroelementy takie jak cynk, miedź, magnez czy selen. Co więcej, zawierają one również duże ilości antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, zapobiegających w pewnym stopniu starzeniu się organizmu czy powstawaniu nowotworów. W związku z tym, w niektórych rejonach Japonii, z polisacharydów wchodzących w skład grzybów, produkowane są preparaty mające na celu łagodzenie skutków ubocznych chemioterapii i wzmocnienie tym samym układu odpornościowego. Grzyby mają także działanie przeciwmiażdżycowe, co również związane jest z obecnością wcześniej wspomnianych antyoksydantów. Co ciekawe, przykładowo boczniaki, zawierają także pewne ilości substancji zmniejszających poziom lipidów we krwi. Grzyby więc to nie tylko walory smakowe, ale także bogate źródło mikro- oraz makroelementów. Spożywanie określonych ich gatunków w ciąży może wspomóc ciężarną z problemami takimi jak zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, awitaminoza czy też niedokrwistość. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach niezbędna jest np. suplementacja preparatami żelaza i, że kobieta ciężarna nie powinna leczyć się na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą.
Grzyby w ciąży- które są bezpieczne dla przyszłej mamy?
Grzyby w ogólnym pojęciu nie stanowią szczególnego zagrożenia dla przyszłej mamy, jeżeli oczywiście są to gatunki nietrujące i zebrane przez doświadczonego grzybiarza lub kupione z pewnego źródła. Nie jest tajemnicą, że wiele grzybów pod żadnym pozorem nie powinno być spożywanych bez względu na bycie w ciąży. Selekcja odpowiednich rodzajów, które są bezpieczne dla kobiety ciężarnej nie musi być jednak znacznie bardziej restrykcyjna, niż ma to miejsce w przypadku innych osób. Przyszła mama może spożywać wszystkie te grzyby, które nie są trujące dla człowieka. Warto jednak w tym czasie szczególnie dużą uwagę przykładać do względów higienicznych oraz tego, jak będą one przyrządzane. Należy pamiętać, że jedzenie surowych bądź nieumytych grzybów w każdym przypadku jest kategorycznie zabronione.
Grzyby w ciąży- w jakiej postaci je jeść?
Ciąża to czas, w którym układ pokarmowy kobiety, a także jej zmysły, reagują w nieco inny sposób niż dotychczas. Wszelkiego rodzaju doznania smakowe czy zapachowe są często potęgowane, a dotychczasowe potrawy, które smakowały kobiecie, mogą wywoływać nieprzyjemne doznania. Z tego też powodu, wcześniejsze sposoby przyrządzania grzybów mogą okazać się niewskazane dla ciężarnej. Potrawy nie powinny być też mocno przyprawione, ani zbyt ostre, aby nie wywołać nieprzyjemnych nudności, wymiotów czy też, często pojawiającej się u przyszłych mam, zgagi. Co więcej, aby grzyby miały jak najwięcej korzystnych składników odżywczych, warto spożywać je w postaci sosów oraz zup. Smażenie ich jest natomiast nierekomendowane ze względu na utratę w całym procesie przygotowywania wielu składników odżywczych, a także powstawania szkodliwych związków podczas podgrzewania oleju lub masła na patelni.
Oceń artykuł: