Glikemia, czyli poziom cukru we krwi powinien być w ciąży kontrolowany. Na jej początku wykonuje się badanie glukozy na czczo, a w późniejszych tygodniach doustny test obciążenia glukozą. W przypadku rozpoznania cukrzycy kobieta ciężarna musi monitorować glikemię codziennie. Jaka jest prawidłowa glikemia w ciąży i jak można ją mierzyć?
Glikemia w ciąży – jaka jest prawidłowa?
Glikemia w ciąży badana jest pierwszy raz na jej początku. Jest to badanie glukozy na czczo, podczas którego nie powinna ona przekraczać 92mg%. W przypadku występowania czynników ryzyka cukrzycy ciążowej takich jak: otyłość, urodzenie dziecka z dużą masą urodzeniową czy wiek powyżej 35. roku życia przyszła mama powinna wykonać już na początku ciąży także doustny test obciążenia glukozą, w którym glikemię mierzy się na czczo, a następnie godzinę oraz dwie po wypiciu 75g roztworu glukozy.
Za normy w ciąży uznaje się glikemię w teście OGTT:
- Na czczo: poniżej 92 mg/dl ( <5,1 mmol/l),
- W 60. minucie: poniżej 180 mg/dl ( <10,0 mmol/l),
- W 120. minucie: poniżej 153 mg/dl ( ≤8,5 mmol/l).
Kiedy mierzyć glikemię w ciąży?
Glikemię w ciąży, w przypadku występowania cukrzycy, należy mierzyć na czczo oraz godzinę po głównych posiłkach. Zaleca się także kontrolowanie glikemii nocnych okresowo, między 2 a 4 rano. Przyszła mama powinna być wyposażona we własny glukometr oraz paski do glukometru. Możliwe jest też założenie specjalnego sensora, który służy do ciągłego pomiaru glikemii w ciąży i nie wymaga wielokrotnych nakłuć.
Nieprawidłowa glikemia w ciąży – postępowanie
Jeśli badanie glikemii na czczo wyjdzie nieprawidłowo, zalecane jest wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą. W przypadku nieprawidłowych wartości glikemii w OGTT rozpoznawana jest cukrzyca. Wyróżnia się cukrzycę w ciąży i cukrzycę przedciążową. Najpierw wdrażane jest leczenie za pomocą diety. Jeśli jest ono nieskuteczne i wartości pomiarów glikemii w domu są nieprawidłowe, włączana jest insulinoterapia. Decyzje dotyczące leczenia cukrzycy w ciąży podejmuje lekarz prowadzący lub lekarz diabetolog. Ciąża powikłana nieprawidłowymi glikemiami wiąże się z powikłaniami, dlatego wymaga specjalistycznej opieki.
Ciągły pomiar glikemii w ciąży
Wiele przyszłych mam narzeka na konieczność wielokrotnych nakłuć za pomocą glukometru celem sprawdzania glikemii. W ostatnim czasie dla kobiet ciężarnych stał się refundowany specjalny zestaw do ciągłego pomiaru glikemii za pomocą umieszczonego na ramieniu sensora. Dzięki temu widoczne są m.in. tendencje związane z poziomem cukru we krwi, a także wykonywane pomiary nocne wskazują na skuteczność leczenia cukrzycy w ciągu całej doby.
Nieprawidłowe cukry w ciąży- powikłania
Źle kontrolowana cukrzyca w ciąży niesie za sobą szereg powikłań zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Dojść może do nadmiernego wzrastania- makrosomii płodu, a w konsekwencji dystocji barkowa podczas porodu. W przypadku cukrzycy przedciążowej większe jest zaś ryzyko zaburzeń wzrastania, stąd jest konieczność częstszych kontroli USG i KTG u dziecka Zgodnie z zaleceniami poród powinien odbyć się po 38 tygodniu w przypadku cukrzycy przedciążowej i po 39. tygodniu w cukrzycy ciążowej.
Oceń artykuł: