Każda kobieta, która lubi i chce korzystać z zabiegów kosmetycznych czy fryzjerskich w trakcie ciąży z większości z nich nie musi rezygnować. Warto jednak wiedzieć, które są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka oraz kobiety ciężarnej, a które lepiej przesunąć na czas po porodzie. Zebraliśmy te zabiegi, z których najchętniej korzystają kobiety.
Farbowanie włosów w ciąży- czy można?
Mit związany z zakazem farbowania włosów w czasie ciąży jest powtarzany od pokoleń. Związane jest to z faktem, że kiedyś w farbach zawarta była duża ilość amoniaku, którego opary mogły mieć negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Poza tym charakterystyczny zapach był nieprzyjemny dla wielu kobiet ciężarnych.
Obecnie nie ma dostępnych badań świadczących o negatywnych skutkach farbowania włosów w czasie ciąży na jej przebieg, a także na rozwój dziecka. Warto poprosić swoją fryzjerkę o unikanie produktów o intensywnym zapachu, a także o sprawdzenie składu wykorzystywanych kosmetyków i wybrać te o jak najmniejszej ilości substancji chemicznych.
Czy robienie paznokci hybrydowych w trakcie ciąży jest bezpieczne?
Paznokcie hybrydowe są bardzo popularne w ostatnich latach. Dlatego też wiele kobiet nie chce rezygnować z nich na czas ciąży i faktycznie- nie musi. Ważne jest tylko, aby unikać preparatów zawierających: formaldehyd, toluen lub TpHP, które mogą być toksyczne dla płodu. Nie udowodniono jednak ich przenikania do wewnątrz organizmu z powierzchni płytki. W przypadku zdejmowania hybryd najlepiej jest nie używać acetonu, a jeśli to konieczne, niech czas jego wdychania będzie możliwie najkrótszy. Należy zawsze wybierać salon, w którym wykorzystywane są sterylne narzędzia, aby uniknąć ewentualnej infekcji podczas np. wycinania skórek, gdy doszłoby do naruszenia ciągłości skóry.
Poza kwestią bezpieczeństwa podczas wykonywania paznokci metodą hybrydową, warto zwrócić uwagę na ewentualne informacje w szpitalu dotyczące tego, czy kobieta tam rodząca może mieć pomalowane paznokcie. Często szpitale proszą o czyste płytki paznokciowe, a wynika to najczęściej z faktu gorszego działania pulsoksymetru na paznokciu pokrytym ciemnym lakierem hybrydowym.
Depilacja laserowa w ciąży
Większość dobrej jakości salonów nie wykonuje depilacji laserowej u kobiet ciężarnych. Wynika to z faktu, że nie do końca poznany jest ewentualny wpływ działania fali lasera na płyn owodniowy i rozwijające się dziecko. Z tego powodu lepiej w trakcie trwania ciąży korzystać z innych metod pozbywania się niechcianego owłosienia, takich jak depilacja woskiem czy jednorazową maszynką.
Co ciekawe, zabiegi laserowe wykorzystywane w celach medycznych np. podczas rozkruszania kamieni w drogach moczowych, zostały przebadane i są bezpieczne dla kobiet ciężarnych.
Opalanie w ciąży
Już od dawna powszechnie wiadomo o szkodliwym wpływie promieniowania UV na naszą skórę. Kwestia opalania w ciąży jest jednak nadal nie do końca jasna. Wiemy, że witamina D powstająca pod wpływem promieni UV jest niezwykle potrzebna w okresie ciąży, ale z drugiej strony, opalanie prowadzić może np. do powstawania przebarwień, a nawet skutkować rozwojem czerniaka. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby przed kontaktem z promieniowaniem UV, stosować kremy z filtrem. Lekarze zalecają także unikanie słońca w godzinach między 12 a 16, gdy jego natężenie jest największe.
Przyszłe mamy powinny unikać wizyt w solarium. Może dojść do przegrzania, rozszerzenia naczyń krwionośnych, podniesienia ciśnienia krwi, co skutkować mogłoby m.in. krwawieniem czy porodem przedwczesnym. Lepiej zrezygnować na czas ciąży z korzystania z solarium na rzecz spacerów na naturalnym słońcu. Pamiętać należy wtedy o kremie z filtrem UV, odpowiednim nakryciu głowy i adekwatnym nawodnieniu.
Czy można zrobić tatuaż w ciąży?
Bardzo wiele kobiet decyduje się na tatuaże. Zastanawiają się, czy czas ciąży stanowi przeciwwskazanie do jego wykonania. Faktycznie większość tatuatorów odmówi wykonania tatuażu u przyszłej mamy. Należy pamiętać, że nawet w miejscu charakteryzującym się najwyższą jakości i sterylnością, może dojść do zakażenia np. wirusowym zapaleniem wątroby czy HIV. Dlatego też lekarze odradzają kobietom ciężarnym jakiekolwiek zabiegi mogące wiązać się z ewentualnym zakażeniem. Poza tym, wykonanie tatuażu u większości osób wiąże się z pewnego rodzaju bólem i stresem, a nadmierne narażenie na niego jest niewskazane w czasie trwania ciąży. Ponadto nie do końca wiadome jest, jaki efekt na rozwijające się dziecko mogą mieć stosowane w czasie wykonywania tatuażu barwniki. Najlepiej jest przenieść wykonanie tatuażu na czas po porodzie.
Oceń artykuł: