Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Echo serca płodu

W trakcie ciąży przyszła mama wykonywane ma różnego rodzaju badania. Niektóre z nich są zlecane jedynie w momencie wystąpienia konkretnych wskazań. Jednym ze specjalistycznych badań wykonywanych w ciąży jest echo serca płodu. Sprawdź, kiedy jego przeprowadzenie jest niezbędne w toku diagnostycznym i co lekarz może stwierdzić z jego pomocą.  

Na czym poleda echo serca płodu?

Echo serca to specjalistyczne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia dokładną i szczegółową ocenę budowy i pracy serca. Jest ono wykonywane nie tylko u osób dorosłych czy dzieci, ale także u płodu. Dzięki wykryciu ewentualnych nieprawidłowości możliwe jest zaplanowanie leczenia po porodzie albo jeszcze w trakcie ciąży w postaci zabiegów wewnątrzmacicznych (które odbywają się obecnie m.in. w Szpitalu Bielańskim w Warszawie). Poród dziecka z wykrytą w czasie ciąży wadą serca powinien mieć miejsce w ośrodku, w którym możliwa będzie specjalistyczna opieka i ewentualne interwencje.

Kiedy należy wykonać echo serca płodu?

Echo serca płodu wykonuje się najczęściej, gdy występują czynniki ryzyka wad serca lub podczas dotychczasowych badań ultrasonograficznych zostały wykryte nieprawidłowości. Zaleca się je także kobietom, które przyjmują leki mogące wpływać na prawidłowy rozwój serca w okresie prenatalnym. Wskazaniem do wykonania echo serca płodu jest również cukrzyca, choroby autoimmunologiczne u kobiety ciężarnej czy ciąża bliźniacza jednokosmówkowa. Jeśli w trakcie badania USG I. trymestru zwiększona była przezierność karkowa czy też stwierdzono nieprawidłowy przepływ w przewodzie żylnym lub zastawce trójdzielnej, przyszła mama również powinna zostać skierowana na badanie echo serca płodu.

Echo serca płodu – koszt badania

Echo serca płodu wykonywane jest w ramach NFZ, gdy niemożliwa jest ocena układu krążenia płodu podczas badań prenatalnych, a także u kobiet z wysokim ryzykiem urodzenia dziecka z wadą serca. Echo serca płodu można również wykonać prywatnie. Koszt takiego badania waha się między 400-500 zł.

Kto wykonuje echo serca płodu?

Nie każdy ginekolog zajmuje się wykonywaniem echa serca płodu.  Z uwagi na specyfikę tego badania powinni wykonywać je doświadczeni specjaliści. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości, przyszła mama powinna zostać przez swojego lekarza skierowana na echo serca płodu do specjalistycznych ośrodków zajmujących się wykrywaniem wad serca. Co ciekawe, echo serca płodu nie jest domeną tylko ginekologów położników, ale też kardiologów dziecięcych.

Co może wykryć echo serca płodu?

Podczas echo serca u płodu oceniana jest budowa i praca serca oraz obraz klatki piersiowej. Wykryte mogą zostać wady serca oraz zaburzenia jego rytmu. Wśród nich wymieniane są m.in.:

  • Stenoza zastawki aortalnej
  • Zwężenie zastawki płucnej
  • Przełożenie wielkich pni tętniczych
  • Ubytek przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej
  • Przerwanie łuku aorty
  • Błądząca prawa tętnica podobojczykowa (ARSA)

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również