Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Domowy detektor tętna - czy warto mieć?

Domowy detektor tętna – czy warto mieć?

04.09.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Domowe detektory tętna dziecka w ostatnich latach zyskują na popularności. Rodzice osłuchując bicie serca płodu czują się bezpieczniej. Opinie specjalistów na temat domowych detektorów tętna są jednak różne. Czy mogą one zastąpić KTG w szpitalu?

Domowy detektor tętna – jak działa

Domowe detektory tętna to coraz modniejszy element wyprawki. Ich działanie opiera się na efekcie Dopplera, który jest w pełni bezpieczny dla matki oraz dziecka. Fale ultradźwiękowe są wysyłane przez urządzenie, a następnie analizuje ono odbitą i powracającą falę dźwiękową. Najczęściej urządzenia te działają na baterie i są bardzo poręczne. Aby posłuchać tętna płodu, należy na nałożony wcześniej żel przyłożyć głowicę do skóry brzucha. W zależności od tygodnia ciąży producenci zalecają konkretny obszar, w którym należy poszukiwać tętna dziecka. Obecnie możliwe jest wypożyczenie takiego sprzętu, dzięki czemu przyszli Rodzice mogą ograniczyć swoje wydatki.

Domowy detektor tętna – zalety

Niektórzy producenci szczycą się, że ich produkt jest w stanie wysłuchać tętno już w 9.-10. tygodniu ciąży. Dzięki temu Rodzice mogą czuć się spokojnie, szczególnie w I. trymestrze, gdy ryzyko poronienia jest najwyższe. Poza tym, domowe detektory dla wielu Rodziców sprawiają, że powstaje więź między nimi a dzieckiem.  Dostępne detektory tętna są bezpieczne i przebadane przed wypuszczeniem na rynek (oznaczenie CE). Warto sięgać po produkty znanych producentów, którzy mają największe doświadczenie w produkcji tego rodzaju sprzętu.

Domowy detektor tętna – wady

Gdyby domowe detektory tętna płodu miały same zalety, byłyby powszechnie zalecane. Należy jednak pamiętać o możliwych wadach tego sprzętu jak np. możliwość przypadkowego odczytu tętna matki, co budzić będzie niepokój wśród Rodziców, z uwagi na jego niższe wartości niż w przypadku czynności serca płodu. Poza tym, autointerpretacja wyników przez Rodziców, którzy nie mają wykształcenia medycznego, może prowadzić do błędnych wniosków. Poleganie na domowym detektorze tętna może również zmniejszać czujność Rodziców np. w przypadku słabszego odczuwania ruchów płodu.

Czy domowy detektor tętna może zastąpić KTG?

Domowe detektory tętna są nadal tylko dodatkowym badaniem i nie mogą zastępować wizyt w szpitalu na kontrolne zapisy KTG. Są one szczególnie istotne u kobiet chorujących na cukrzyce ciążową czy nadciśnienie w ciąży. Zapis KTG w szpitalu, powinna mieć również wykonany każda kobieta w terminie porodu oraz w momencie słabszego odczuwania ruchów płodu. Domowy detektor tętna ma funkcję wyłącznie pomocniczą zapewniającą komfort psychiczny Rodziców, ale nie zastępuje profesjonalnej oceny zapisu KTG.

Przeczytaj więcej: KTG – co to za badanie?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również