Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Czym jest smółka?

Czym jest smółka?

20.11.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Pierwsze dni z noworodkiem niosą za sobą wiele nowych doświadczeń. Prozaiczne sytuacje takie jak oddanie smółki mogą wywołać stres i niepokój u Rodziców. Czym jest smółka, jaki jest jej kolor i kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić, że dziecko nie oddało smółki?

Smółka – czym jest?

Smółką określa się substancję wypełniającą jelita płodu. W jej składzie obecna jest maź płodowa, płyn owodniowy, bilirubina, enzymy trawienne i nabłonek obecny w przewodzie pokarmowym. Ma ona ciemno zielonkawy, a nawet prawie czarny kolor, jest zazwyczaj gęsta i obfita. To obecność smółki poza przewodem pokarmowym dziecka odpowiada za zielony płyn owodniowy.

Kiedy dziecko oddaje smółkę?

Najczęściej dziecko oddaje smółkę w 1. dobie (do 48 godzin) po urodzeniu. Niektóre dzieci, szczególnie te położone miednicowo, oddają ją już podczas porodu, a jeszcze inne przed narodzinami. Jeśli nie dojdzie do oddania smółki może być to pierwszym objawem choroby Hirschsprunga lub mukowiscydozy i wymaga dalszej diagnostyki.

Zbyt szybkie oddanie smółki, jeszcze w trakcie życia płodowego, może być związane m.in. niedotlenieniem dziecka. Oddanie smółki stanowi wtedy jego reakcję stresową. Zielony płyn owodniowy nie zawsze jednak jest związany z niedotlenieniem dziecka.  Może towarzyszyć ciąży po terminie i być związanym z działaniem motyliny na przewód pokarmowy maluszka. Poza tym, do oddania smółki dojść może również poprzez pobudzenie nerwu błędnego podczas schodzenia główki w kanale rodnym.

Zespół aspiracji smółki

Jednym z najgroźniejszych powikłań oddania smółki przed porodem i zielonego płynu owodniowego jest zespół aspiracji smółki tzw. MAS (meconium asspiration syndrome). Jego śmiertelność u noworodków wynosi nawet 14%. Smółka bowiem zatyka oskrzeliki dziecka i uniemożliwia prawidłowe oddychanie i natlenienie. Sprzyja to również rozwojowi infekcji dróg oddechowych, które dla noworodków są szczególnie groźne. Powikłaniem zespołu aspiracji smółki jest również odma opłucnowa.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

(
4.5
(2)
)

Zainteresują Cię również