Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Czy można schudnąć w ciąży?

Czy można schudnąć w ciąży?

18.07.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Przyrost masy ciała jest naturalnym elementem ciąży. Aby przebiegała ona prawidłowo, dieta ciężarnej powinna być zbilansowana i zawierać wszelkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego rozwoju płodu. Z tego względu specjaliści i wszystkie towarzystwa ginekologiczne odradzają odchudzania w trakcie ciąży zalecając jednocześnie regularną aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie.

Odchudzanie w ciąży- czy jest bezpieczne?

Zarówno dietetycy, jak i lekarze ginekolodzy zdecydowanie odradzają odchudzanie w czasie ciąży. Kobietom otyłym zaleca się redukcję masy ciała w okresie przedkoncepcyjnym. Odchudzanie w czasie ciąży oraz restrykcyjne diety mogą bowiem zaszkodzić i negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój dziecka. Udowodniono, że odchudzanie w ciąży i niedowaga w ciąży może doprowadzić do poronienia, wad rozwojowych, a także niskiej masy urodzeniowej dziecka. Stosowane przez przyszłą mamę diety mogą doprowadzić do niedoborów substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego też dieta kobiety ciężarnej powinna być dobrze zbilansowana i dostarczać wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Wśród najniebezpieczniejszych skutków nieprawidłowej diety i wynikających z niej niedoborów eksperci wymieniają niedostateczną podaż kwasu foliowego oraz żelaza. Prowadzą one m.in. do niedokrwistości u ciężarnej oraz nieprawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego u płodu.

Prawidłowa masa ciała w ciąży

Nieprawdą jest, że przyszła mama powinna jeść za dwoje. Zapotrzebowanie kaloryczne kobiety ciężarnej zależy zaś m.in. od jej wyjściowej masy ciała (a dokładniej BMI). I tak kobiety, których BMI przed ciążą przekraczało 29 kg/m2 w trakcie jej trwania powinny przybrać na wadze nie więcej niż 7 kilogramów. Kobiety o BMI wynoszącymi poniżej 19,8 kg/mw ciąży przytyć mogą natomiast od 12 do nawet 18 kilogramów. Przyszłe mamy, których BMI przed zajściem w ciążę mieściło się w granicy przyjętych norm, a więc nie było większe niż 26 kg/mmaksymalnie mogą zwiększyć masę ciała o 15 kilogramów. Według badań uznaje się również, że dzienne zapotrzebowanie kaloryczne u kobiety ciężarnej w II. trymestrze zwiększa się o 360 kcal/dzień oraz o 475 kcal/dzień w trakcie III. trymestru.

Aktywność fizyczna w ciąży

Zgodnie z zaleceniami CDC (Centers for Disease Control and Prevention) kobieta ciężarna, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, a ciąża przebiega prawidłowo, powinna być aktywna fizycznie średnio 5 razy w tygodniu przez 30 minut. Aktywność ta nie ma na celu zmniejszenia masy ciała, a zapobieganie nadmiernemu przyrostowi na wadze, który także może mieć negatywne skutki dla przebiegu ciąży. Co więcej, te same wytyczne stwierdzają, że jeżeli kobieta przed zajściem w ciążę uprawiała sport o charakterze aerobowym o dużej intensywności, to może kontynuować go również w trakcie jej trwania i w czasie połogu. Oprócz ograniczenia nadmiernego przyrostu masy ciała w okresie ciąży, regularna aktywność fizyczna obniża także ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, a prawdopodobnie również depresji poporodowej. Najlepiej przed rozpoczęciem aktywności fizycznej jest skonsultować się z lekarzem prowadzącym, czy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Przeczytaj również: Ćwiczenia w ciąży- bezpieczna aktywność fizyczna

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również