Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Czy można jeździć na rowerze w ciąży?

Czy można jeździć na rowerze w ciąży?

03.10.2022

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem w trakcie trwania ciąży. Często przyszłe mamy zastanawiają się, którą dyscyplinę wybrać oraz które sporty są w ciąży przeciwwskazane. Sprawdź, czy można jeździć na rowerze w ciąży.

Kiedy można jeździć na rowerze w ciąży?

Jazda na rowerze jest bardzo popularna wśród wielu z nas. Jest to aktywność, która nie wymaga zaawansowanych umiejętności czy specjalistycznego sprzętu, dzięki czemu jest dostępna praktycznie dla wszystkich. Wiele kobiet, jeszcze przed zajściem w ciążę, regularnie korzysta z roweru czy to podczas weekendowych przejażdżek czy też np. w codziennej drodze do pracy. Jeśli jednak chodzi o czas ciąży, który jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, kwestia jazdy na rowerze nie jest do końca oczywista. Oczywiście, regularna aktywność fizyczna jest obok zdrowej zbilansowanej diety, jednym z podstawowych elementów dbania o siebie w ciąży. Specjaliści zaznaczają jednak, że na rowerze nie powinny jeździć kobiety w zaawansowanej ciąży, a często granica ta przesuwana jest już na początek II. trymestru. Uznaje się, że jeździć na rowerze mogą kobiety we wczesnej ciąży z uwagi na brzuch małych rozmiarów, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko urazu. Mimo to, wielu lekarzy czy trenerów radzi, aby na czas ciąży zmienić jazdę na rowerze na inną, bezpieczniejszą aktywność.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Przeciwwskazania do jazdy na rowerze w ciąży

Jazda na rowerze nie jest polecana ciężarnym głównie z uwagi na ryzyko urazu. Istnieją jednak inne bezwzględne przeciwwskazania, kiedy przyszłej mamie nie tylko nie wolno jeździć na rowerze, ale też najczęściej uprawiać innych sportów czy aktywności. Wśród tego rodzaju przeciwwskazań wymienia się m.in.:

  • ciążę zagrożoną,
  • krótką szyjkę macicy,
  • zagrażający poród przedwczesny,
  • łożysko przodujące.

Istnieją też inne przeciwwskazania, dlatego warto przed rozpoczęciem aktywności fizycznej w ciąży zapytać lekarza ginekologa, czy nie stanowi to zagrożenia dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Sporty polecane ciężarnym

Aktywność fizyczna w czasie ciąży w dużej mierze zależy od tego, jak aktywna i wysportowana była kobieta przed ciążą. Jeśli przyszła mama uprawiała wyczynowo i regularnie jakąkolwiek dyscyplinę sportu, dotyczą ją inne zasady niż kobietę ciężarną, która nie była wyjątkowo aktywna fizycznie przed ciążą. Ogólną regułą jest, aby nie rozpoczynać regularnej aktywności fizycznej w I. trymestrze jeśli wcześniej nie miało się z nią za dużo do czynienia. Wskazane są codzienne spacery czy ćwiczenia rozciągające. Dobrym pomysłem jest korzystanie z zajęć grupowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Wiele ciężarnych decyduje się także na wizyty na basenie. Warto przed rozpoczęciem tego typu aktywności zapytać o zgodę i brak przeciwwskazań lekarza prowadzącego. Bardzo ważne jest, aby unikać tych sportów, które grożą urazem. Są to m.in. sporty walki, narciarstwo czy gry zespołowe.

Przeczytaj więcej: Ciąża a aktywność fizyczna – korzyści i przeciwwskazania

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również