Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Czy można brać lek No-Spa w ciąży? Jakie są wskazania?

Czy można brać lek No-Spa w ciąży? Jakie są wskazania?

26.02.2023

3 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy No-Spa w ciąży może być stosowana. Nie jest wskazane przyjmowanie tego preparatu, jeżeli nie ma ku temu wyraźnych wskazań. Dobrze jest też wcześniej skonsultować się z lekarzem. Zobacz, kiedy można zażywać leki rozkurczowe w ciąży.

W ciąży dokucza wiele dolegliwości, ale nie wszystkie z nich są związane z tym stanem. Bez względu na przyczynę, przyszła mama chce zwykle jak najszybciej złagodzić nieprzyjemne objawy. Sięga zatem po sprawdzone sposoby, a jednym z nich jest farmakoterapia. Warto jednak pamiętać, że leki dla ciężarnych nie zawsze są bezpieczne. Niektóre z nich mogą wpływać na rozwijające się w macicy dziecko. Dlatego przed zażyciem tabletki lub kapsułki konieczne jest przeczytanie ulotki i konsultacja ze specjalistą.

Jak działa lek No-Spa?

No-Spa jest lekiem, którego substancją czynną jest drotaweryna. Działa ona na mięśnie gładkie, powodując ich rozluźnienie. Są na nią wrażliwe układy: pokarmowy, krążenia i moczowo-płciowy. Lek wywiera także działanie na drogi żółciowe. Lek No-Spa charakteryzuje się szybkim działaniem. Po spożyciu doustnym wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Przyszła mama może zaobserwować pierwsze efekty jej działania już po około 45 minutach po połknięciu tabletki. Drotaweryna jest wydalana z moczem i kałem.No-Spa jest dostępna w aptece bez recepty. Działania niepożądane są związane przede wszystkim ze stosowaniem zbyt dużej dawki lub uczuleniem na składniki. Przyszła mama powinna wiedzieć, jakie leki rozkurczowe w ciąży można stosować, ponieważ substancje w nich obecne mogą przenikać przez łożysko i tak właśnie jest w przypadku drotaweryny.

Sprawdź jakie leki są bezpieczne w ciąży.

No-Spa w ciąży

Lek No-Spa jest dopuszczony do stosowania w ciąży. Producent zastrzega jednak, że jego przyjmowanie powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza. Przyszła mama nie może samodzielnie decydować o rozpoczęciu kuracji. Podkreśla się także, że No-Spa w ciąży może być stosowana, jeżeli korzyści z tego tytułu przewyższają ewentualne ryzyko wystąpienia powikłań. Wskazania do stosowania leku No-Spa w ciąży to dolegliwości bólowe, które pochodzą z jamy brzusznej lub miednicy mniejszej. Można stosować go przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego lub moczowo-płciowego. Mowa m.in. o kamicy żółciowej, zapaleniu pęcherza w ciąży, kamicy nerkowej lub zapaleniu miedniczek nerkowych. Każde z tych schorzeń może przytrafić się przyszłej mamie na każdym etapie ciąży.

Dawkowanie leku No-Spa w ciąży

Kwestia, ile leku No-Spa można przyjąć w ciąży, została wskazana przez producenta. Informacja na ten temat znajduje się w ulotce. Przyszła mama powinna stosować ten środek rozkurczowy w dawce nie większej niż 120-240 mg na dobę (podzielonej na kilka mniejszych doz). Warto jednak pamiętać, że lekarz może zdecydować o jej zmodyfikowaniu – w zależności od występujących dolegliwości.

 

Kurs Srodtekstowy v1 1

No-Spa przed porodem

Przed porodem oraz w jego trakcie pojawiają się skurcze macicy. Mogą być one bardzo bolesne. Niekiedy na tyle, że utrudniają codzienną aktywność. Przyszła mama powinna jednak pamiętać, że lek No-Spa nie może być stosowany bezpośrednio przed porodem i w jego trakcie. Jeżeli dolegliwości są nasilone, należy poinformować o tym personel medyczny.

Dowiedz się także: Bóle porodowe – rozpoznanie oraz łagodzenie dolegliwości

Co zamiast leków rozkurczowych w ciąży?

Nie wszystkie dolegliwości bólowe ze strony jamy brzusznej i miednicy mniejszej wymagają stosowania leków rozkurczowych. Ciężarna może w pierwszej kolejności wypróbować naturalne sposoby na ich złagodzenie. Mogą to być ćwiczenia oddechowe. Dzięki nim rozluźnia się całe ciało. Zmniejszenie napięcia w mięśniach często sprawia, że ból znika. Pomóc mogą też ciepłe okłady lub kąpiel. Nasilone dolegliwości lub współwystępowanie dodatkowych objawów (np. wymiotów) zawsze wymagają konsultacji z lekarzem.

Przeczytaj także: Oddychanie podczas porodu – jak prawidłowo dotleniać siebie i dziecko.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 1

(
4
(1)
)

Zainteresują Cię również