Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Czosnek w ciąży

Czosnek jest bardzo popularnym elementem dań, a także jednym z naturalnych sposobów walki z przeziębieniem. Z tego też powodu przyszłe mamy zastanawiają się, czy czosnek w ciąży jest bezpieczny. Sprawdź, jakie skutki uboczne może mieć spożywanie czosnku w nadmiernych ilościach.

Właściwości czosnku

Czosnek stosowany jest najczęściej jako dodatek do dań, ponieważ nadaje im charakterystyczny smak. Poza tym, słynie ze swoich bakteriobójczych właściwości. Najbardziej znanym związkiem zawartym w czosnku jest allicyna powstająca na skutek rozpadu alliiny i nadająca mu aromat oraz większość prozdrowotnych cech. Wśród nich wymienia się m.in. właściwości:

  • przeciwgrzybiczne,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwmiażdżycowe,
  • przeciwnowotworowe,
  • antyagregacyjne,
  • wzmacniające odporność,
  • obniżające ciśnienie krwi.

Dostępne są również badania, które donoszą, że spożywanie czosnku w ciąży może zmniejszyć ryzyko wystąpienia preeklampsji (stanu przedrzucawkowego).

Czosnek w ciąży- przeziębienie

Czosnek, ze względu na swoje przeciwbakteryjne właściwości, od pokoleń stosowany jest jako domowy sposób walki z objawami przeziębienia. Uważa się, że najlepszy efekt można uzyskać spożywając rozdrobniony chwilę wcześniej czosnek bez poddawania go działaniu wysokiej temperatury. Niektórzy wolą jednak dodawać go do herbaty, naparów czy gorącego mleka, z powodu zbyt ostrego smaku w przypadku spożycia na surowo. Należy pamiętać, żedomowe sposoby na przeziębienie w ciąży w większości przypadków są bezpieczne, o ile oczywiście kobieta nie ma wysokiej gorączki lub innych niepokojących objawów. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Przeczytaj również: Jakie leki są bezpieczne w ciąży?

Kurs Srodtekstowy v1 1

Czosnek w ciąży- skutki uboczne

Spożywanie czosnku w czasie ciąży może zaostrzyć dolegliwości, z którymi zmaga się wiele przyszłych mam. Może on bowiem nasilać zgagę czy wzdęcia, a także podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego. Poza tym, ze względu na właściwości antyagregacyjne, może zwiększać ryzyko krwawień i utrudniać krzepnięcie krwi. Nie ma jednak jednoznacznych ustaleń czy rekomendacji mówiących, że spożywanie czosnku w ciąży grozi wspomnianymi powikłaniami lub ma negatywny wpływ na rozwój ciąży. Zaleca się sięgać po niego z umiarem, a w razie wątpliwości zapytać lekarza prowadzącego o zdanie.

Czosnek w ciąży- czy jest bezpieczny?

Obecnie brak jest dowodów świadczących o negatywnym wpływie na rozwój dziecka w przypadku spożywania przez kobietę ciężarną czosnku. Najczęściej zaleca się zrezygnowanie ze spożywania dużych ilości szczególnie pod koniec ciąży, aby nie zwiększać ryzyka krwotoku okołoporodowego.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również