Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ciąża u kobiety otyłej

Ciąża u kobiety otyłej

21.03.2024

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Coraz częściej gabinet lekarza ginekologa odwiedzają pacjentki otyłe planujące ciążę lub już w niej będące. Z myślą o tych pacjentkach zostały opublikowane rekomendacje dotyczące opieki nad kobietą otyłą w ciąży. Sprawdź, z czym wiąże się ciąża u kobiety z otyłością.

Przygotowanie do ciąży u kobiety otyłej

Uznaje się, że zmniejszenie masy ciała to najważniejszy cel w przygotowaniu do ciąży. Zwiększa to szanse na zajście w ciążę oraz zmniejsza ryzyko powikłań w trakcie jej trwania. Konieczna jest również suplementacja kwasu foliowego w dawce 2- krotnie wyższej (800ug/dobę) niż kobiety o prawidłowej masie ciała. Zalecane jest również wykonanie badania OGTT w okresie prekoncepcyjnym u kobiet z insulinoopornością.

Ciąża u kobiety otyłej

Przyszła mama nie powinna przytyć więcej niż 7 kg przez całą ciążę, jeśli wcześniej była otyła. Konieczne jest dbanie o dietę i regularne posiłki. Ważna jest także aktywność fizyczna. Zaleca się min. 150 minut aktywności fizycznej w tygodniu. Najlepiej, gdy jest to spacerowanie, bieg czy rower stacjonarny oraz pływanie. Bardzo istotnym zagadnieniem u kobiet otyłych w ciąży jest również profilaktyka przeciwzakrzepowa przy pomocy heparyn drobnocząsteczkowych. Decyzję o ich zastosowaniu podejmuje lekarz prowadzący. Zalecana jest u kobiet z 2. stopniem otyłości, a także tym, które mają czynniki ryzyka zakrzepicy.  

Powikłania ciąży u kobiety otyłej

Ciąża u kobiety z otyłością wiąże się z możliwymi powikłaniami. Można je podzielić na powikłania płodowe, matczyne oraz te związane z porodem. Wśród nich wymienia się m.in.: nawracające poronienia, wady u płodu, nieprawidłowe wzrastanie – ograniczenie wzrastania (SGA. FGR) czy makrosomia (LGA). U przyszłej mamy częściej występuje hiperglikemia, nadciśnienie, zakrzepica żylna czy nawracające zakażenia układu moczowego. To zaś implikuje kolejne powikłania ciąży takie jak ryzyko dystocji barkowej, rozwinięcia stanu przedrzucawkowego czy odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Kobieta z otyłością a poród

Otyłość sama w sobie nie stanowi wskazania do wykonania cięcia cesarskiego. Należy pamiętać jednak, że powikłania u kobiety otyłej występują nie tylko w trakcie trwania ciąży, ale też mogą pojawić się podczas porodu. Kobiety otyłe częściej narażone są na poród zabiegowy, uszkodzenia krocza, dystocję barkową czy krwotok okołoporodowy. Gorzej też goją się rany po szyciu krocza czy cięciu cesarskim i częściej dochodzi do ich zakażenia.

Ciąża u kobiety otyłej jest ciąża podwyższonego ryzyka dlatego zaleca się, aby przyszła mama była pod opieką lekarzy w ośrodku o 3. stopniu referencyjności.

 

Bibliografia:

Guidelines of the Polish Society of Gynecologists and Obstetricians on the obstetric care of women with obesity, Ginekologia Polska 2023

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

(
5
(2)
)

Zainteresują Cię również