Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Brzuch po porodzie- jak wygląda?

Brzuch po porodzie- jak wygląda?

11.01.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W ostatnim czasie coraz częściej kobiety porównują się do wyidealizowanych zdjęć dostępnych w mediach społecznościowych. Powstaje zakłamany obraz tego, jak wygląda kobieta po 9 miesiącach ciąży i po urodzeniu dziecka. Wbrew pozorom jednak na długo utrzymujący się brzuch po porodzie skarży się wiele kobiet. Jak długo wraca się do stanu sprzed ciąży i jakie są przyczyny „brzucha po porodzie”?

 

Co wpływa na wielkość brzucha po ciąży?

Oczywistą kwestią dla wszystkich jest fakt, że każda kobieta ciężarna przybiera na wadze w trakcie ciąży. Na masę ciała przyszłej mamy mają wpływ powiększająca się wraz z dzieckiem macica, wody płodowe, zwiększona objętość krwi krążącej i tkanki tłuszczowej w organizmie kobiety. Ponadto to ile kilogramów będzie ważyć zależy nie tylko od tego, jak odżywia się w trakcie ciąży, ale też od jej BMI sprzed zajścia w ciążę. Kobiety z nadwagą lub otyłością w trakcie ciąży powinny przytyć mniej niż te bardzo szczupłe. W ciąży bliźniaczej przyszła mama przybiera na masie nawet 20 kilogramów.  Jest to kwestia zupełnie indywidualna.

Na wielkość brzucha po ciąży wpływa kilka czynników. Jednym z nich jest wspomniany rozrost tkanki tłuszczowej w trakcie trwania ciąży. Poza tym dochodzi do osłabienia mięśni prostych brzucha oraz wielu zmian hormonalnych mających miejsce w trakcie trwania ciąży, jak i już po porodzie. Niewątpliwą rolę w utrzymywaniu się zwiększonego obwodu brzucha po porodzie odgrywają także czynniki genetyczne. Duże znaczenie ma fakt, czy kobieta przed i w trakcie ciąży była aktywna fizycznie.  Z tego też powodu każda mama wraca do formy sprzed ciąży we własnym tempie i nie należy sugerować się jak to wygląda u innych mam.

Jakie ćwiczenia na brzuch są bezpieczne po porodzie?

Należy pamiętać, że w trakcie połogu, czyli przez pierwsze 6-8 tygodni po porodzie, nie powinno się wykonywać ćwiczeń fizycznych. Uprawianie sportu jest bezpieczne i możliwe dopiero po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego lub fizjoterapeuty. Zbyt wczesny powrót do ćwiczeń może doprowadzić bowiem do rozejścia mięsni prostych brzucha i wydłużenia rekonwalescencji po porodzie. Istotne jest jednak, aby nie rezygnować z codziennej aktywności takiej jak np. spacery, ponieważ brak ruchu po porodzie sprzyja powikłaniom zakrzepowo-zatorowym.

Najlepiej jest skonsultować się z fizjoterapeutą lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, który zaproponuje proste i bezpieczne ćwiczenia przyspieszające powrót do aktywności sprzed ciąży. Zwróci też uwagę na ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. Kegla), które po ciąży i porodzie stają się rozluźnione.Nawet jeśli kobieta była bardzo aktywna przed ciążą, po połogu należy powoli i spokojnie wprowadzać kolejne ćwiczenia, a także nie narażać swojego organizmu na maksymalny wysiłek.

Kurs Srodtekstowy v1 1

 

Jak długo powraca się do stanu sprzed ciąży?

To w jakim tempie kobieta wraca do formy sprzed ciąży w dużej mierze zależy od skłonności genetycznych i jest zawsze indywidualną kwestią każdej ciąży. Z tego powodu, powrót do stanu sprzed ciąży u tej samej kobiety może być inny po każdym kolejnym porodzie. Najwięcej kilogramów traci się zaraz po porodzie. Masa ciała zmniejsza się z powodu urodzenia dziecka, łożyska i błon płodowych, a także obkurczania macicy. Wiele kobiet dziwi się jednak, że w kolejnych dniach po porodzie ich brzuch nadal wygląda jak w trakcie ciąży. Jest to normalne i związaneze stopniowym obkurczaniem się macicy. Niektóre kobiety tracą wszystkie dodatkowe kilogramy w czasie 8 tygodni połogu, a u innych powrót do sylwetki sprzed ciąży zajmuje niekiedy ponad rok.

Najważniejsze jest, aby nie porównywać się do gwiazd czy koleżanek, ponieważ bardzo dużą rolę w wracaniu do dawnej sylwetki odgrywają geny, na które nie mamy żadnego wpływu. Jeśli jednak kobieta nie czuje się komfortowo ze swoim ciałem, warto porozmawiać z dietetykiem oraz fizjoterapeutą, którzy specjalizują się w bezpiecznym powrocie do sylwetki sprzed ciąży. Istotne jest także stosowanie dobrze zbilansowanej diety oraz, w miarę możliwości,regularna aktywność fizyczna. Zalecenia mówią o około 150 minutach tygodniowo, czyli przykładowo 30 minutach szybkiego marszu 5 dni w tygodniu. Zarówno kobietom ciężarnym, jak i karmiącym piersią odradza się stosowanie diet odchudzających, ponieważ może mieć to negatywne skutki dla dziecka.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 1

(
4
(1)
)

Zainteresują Cię również