Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ciąża w UK – opieka nad ciężarną w Anglii

Ciąża w UK – opieka nad ciężarną w Anglii

05.01.2023

4 min. czytania

Katarzyna Zasada

Katarzyna Zasada

Ciąża w UK to wyjątkowo spokojny czas dla przyszłych mam. Mama w UK może liczyć na bardzo dobre wsparcie rządu i opieki socjalnej, dlatego ten trudny dla niej okres staje się bardziej komfortowy. Koszty ciąży i okresu tuż po niej, są ze względu na to znacznie niższe niż w Polsce.

Ciąża w UK i połóg są wyjątkowo dobrze wspominane przez wszystkie panie, które doświadczyły tego, będąc na emigracji w Anglii. Planowanie rodziny i bycie mamą w UK jest znacznie łatwiejsze niż w naszym kraju, zwłaszcza ze względu na bardzo dobrą opiekę.

Zalety bycia w ciąży w UK

Zgodnie z obowiązującym prawem w Wielkiej Brytanii, na zwolnienie lekarskie w ciąży w UK ciężarne mogą iść w dowolnym czasie i za wolne dni pracodawca musi wypłacić kobiecie chorobowe (Statutory Sick Pay). Warto jednak zaznaczyć, że jeśli dolegliwości chorobowe związane są z ciążą, to pracodawca odlicza dni zwolnienia niezależnie od normalnych dni chorobowych. W związku z tym chorobowe z powodu ciąży nie może być powodem zwolnienia, ze względu na dyskryminację na tle płci. Ciąża w UK a praca są wartościami, na które państwo Brytyjskie kładzie szczególny nacisk. Mama w UK ma prawo do przejścia na Maternity Leave w okresie 4 tygodni od planowanej daty porodu, co jest niewątpliwym ukłonem w stronę przyszłych mam. Jest oczywiście jeden warunek – ciężarna musi być zatrudniona przez pracodawcę od minimum 26 tygodni i zarabiać więcej niż 113 GBP tygodniowo. 

Samotna mama w UK z niskimi dochodami jest również objęta opieką socjalną – może ubiegać się o jednorazowe świadczenie wynoszące 500 funtów. Aby otrzymać taką pomoc, należy wypełnić wniosek od 11 tygodnia przed wyznaczonym terminem porodu albo 3 miesiące po urodzeniu dziecka. W Wielkiej Brytanii obowiązują także zasiłek i dodatek macierzyński i tacierzyński, zasiłek i dodatek na dziecko oraz program zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem. Maternity Allowance przysługuje również kobietom posiadającym własną firmę lub tym, które zdecydowały się na prowadzenie własnej działalności w trakcie ciąży. Wielkość takiego świadczenia wynosi około 141 GBP tygodniowo.  

Na ciążę w UK i poród w Polsce nie decyduje się wiele ciężarnych kobiet. Jednakże powrót do kraju, w trakcie trwania ciąży, wiąże się z dopilnowaniem niezbędnej dokumentacji i wykonaniem szeregu badań ginekologicznych, które w UK nie są na porządku dziennym, np. krzywej cukrowej.

Kilka lat temu wprowadzono program szczepienia na krztusiec w ciąży w UK. Brak zabezpieczenia ciężarnej przed krztuścem może doprowadzić do zapalenia płuc, uszkodzeń mózgu, a nawet śmierci. Niestety, takie szczepienie daje ochronę jedynie do 2. miesiąca życia noworodka. Między 28 a 32 tygodniem ciąży każda kobieta z grupą krwi Rh- dostaje zastrzyk z przeciwciałami anty-D. Jest to niezbędna procedura, gdyż konflikt serologiczny jest dużym zagrożeniem dla maleństwa. 

Dużym plusem bycia mamą w UK jest przestrzeń publiczna, w której nie brakuje ułatwień dla matki i dziecka. Udogodnienia są wszędzie. Przewijaki są w każdej restauracji, kawiarni, a nawet w publicznych toaletach np. na dworcach kolejki podmiejskiej czy w metrze. Place zabaw i parki są dostosowane do dzieci w każdym wieku, a ponadto są czyste i zadbane. 

Srodtekstowy v3

Wady bycia w ciąży w UK

Największym minusem, związanym z byciem w stanie błogosławionym w UK jest brak zainteresowania ciężarną w pierwszym trymestrze ciąży, który przecież jest kluczowy. W Wielkiej Brytanii nie wykonuje się praktycznie żadnych badań krwi ani innych ginekologicznych, a przyszła matka pozostawiona jest samej sobie. Na każdą kobietę w ciąży przypadają także jedynie dwa zdjęcia USG – w 12 i 20 tygodniu ciąży. W standardzie nie ma również badań na krzywą cukrową, infekcje intymne, cukrzycę oraz zakażenie paciorkowcami. 

Warto zaznaczyć, że w Anglii to nie ginekolog prowadzi przyszłą mamą przez okres ciąży, a głównie położna. Położnicy na Wyspach Brytyjskich posiadają odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie i naprawdę posiadają duże doświadczenie w kwestii prowadzenia ciąży. Trochę inaczej jest przy ciążach zagrożonych, wówczas opiekę nad ciężarną może przejąć lekarz ginekolog. Panie, które rodziły swoje dziecko w Anglii, narzekają również na długi czas oczekiwania na podstawowe badania, jak chociażby pobranie krwi. Nie jest to jednak reguła. W każdym przypadku dużym czynnikiem mającym znaczenie w opiece nad ciężarną jest czynnik ludzki. 

Zobacz też: Poród w UK a pobranie krwi pępowinowej

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również