Odpłynięcie płynu owodniowego to jeden z objawów rozpoczynającego się porodu. Prawidłowy płyn owodniowy, powszechnie określany jako wody płodowe, powinien być przezroczysty. Zdarza się jednak, że przybiera on barwę zieloną. Czy jest to powód do niepokoju? Jakie mogą być możliwe powikłania zielonych wód płodowych?
Płyn owodniowy w około 99% składa się z wody. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Chroni przed zakażeniami, a także ewentualnymi urazami czy uciskiem na pępowinę i niedotlenieniem. Poza tym dostarcza dziecku niezbędnych składników odżywczych. Dzięki wodom płodowym możliwy jest także rozwój płuc i przewodu pokarmowego dziecka. Jakie są przyczyny zielonego płynu owodniowego?
Zielone wody płodowe- przyczyny
Zielone wody płodowe powstają na skutek obecności w nich smółki, która wypełnia jelita dziecka w czasie ciąży. Na skład smółki składają się: płyn owodniowy, żółć oraz śluz. Im ciąża jest starsza, tym ryzyko pojawienia się zielonych wód płodowych jest większe. Wynika to m.in. z faktu dojrzałości układu pokarmowego dziecka i ruchów perystaltycznych jelit.
Najczęściej smółka oddawana jest w 1. dobie po urodzeniu. Zdarza się jednak, że dziecko wydala ją jeszcze będąc w jamie macicy. Dlaczego tak się dzieje? Jest to najczęściej spowodowane niedotlenieniem dziecka. Może też być efektem ucisku pępowiny w przypadku np. małowodzia. Podobnie jest w przypadku niewydolności maciczno- łożyskowej, która także sprzyja niedotlenieniu i tym samym występowaniu zielonych wód płodowych. W porodu dziecko podczas zstępowania główki uciska na nerw błędny, a to w konsekwencji prowadzi do wydalenia smółki. Do czynników zwiększających ryzyko zielonych wód płodowych zalicza się również m.in.: wypadnięcie pępowiny, cholestazę ciężarnych, przedwczesne oddzielanie się łożyska czy też zapalenie błon płodowych.
Zielone wody płodowe- powikłania
Powikłania zielonego płynu owodniowego dotyczą zarówno dziecka, jak i matki. Związane z nim są: obecność niedotlenienia okołoporodowego, zamartwica urodzeniowa czy też zespół aspiracji smółki. W niektórych przypadkach rozwój dziecka może być opóźniony lub wystąpić może dziecięce porażenie mózgowe. Wśród powikłań u matki najczęściej wymienia się zator płynem owodniowym, zakażenie rany czy też śródporodowe zapalenie błon płodowych i łożyska.
Nie oznacza to jednak, że obecność zielonych wód płodowych jest zawsze powodem do niepokoju. Jeśli podczas badania KTG nie pojawiają się oznaki niedotlenienia dziecka, a pobrana krew pępowinowa dziecka nie wykazuje zaburzeń równowagi kwasowo-zaburzeń, to istnieje duża szansa, że zielony płyn owodniowy nie wywoła żadnych powikłań. Niezwykle jednak ważne jest, aby w przypadku odpłynięcia zielonych wód płodowych zawsze udać się natychmiast do szpitala.
Zielone wody płodowe- zespół aspiracji smółki
Zespół aspiracji smółki to jedno z najgroźniejszych możliwych powikłań zielonych wód płodowych. Jego najpoważniejszą konsekwencją jest bowiem śmierć dziecka. Objawy pojawiające się u noworodka tuż po porodzie to m.in. szybki oddech, sinica a także obecność w płucach charakterystycznych trzeszczeń. Po wykonaniu RTG klatki piersiowej dziecka obecny jest tzw. obraz „burzy śnieżnej”. Poza tym dojść może do zatkania oskrzelików, a tym samym infekcji bakteryjnej u dziecka. Najczęściej leczenie zespołu aspiracji smółki ma miejsce na oddziale intensywnej terapii noworodków i opiera się na podawaniu antybiotyków i odśluzowywaniu dróg oddechowych dziecka. W niektórych sytuacjach niezbędne jest podanie surfaktantu.
Bibliografia:
Położnictwo i ginekologia tom 1, G.H. Bręborowicz 2020
Oceń artykuł: