Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Zaparcia w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zaparcia w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

29.04.2023

3 min. czytania

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka

Zaparcia w ciąży często dokuczają przyszłym mamom, obciążając je nieprzyjemnymi objawami. To jednak powszechnie występujące zjawisko, które ściśle wiąże się z fizjologią ciąży. Zwalczanie zaburzeń pracy jelit w ciąży nie jest trudne, ale liczy się konsekwencja.

Zatwardzenia w ciąży mogą pojawiać się na każdym jej etapie, jednak najczęściej dokuczają w II i III trymestrze. Długie przerwy w wypróżnianiu nie tylko powodują dyskomfort, ale też bywają przyczyną hemoroidów. Aby uniknąć zaparć, warto od początku ciąży zadbać o dietę.

Co powoduje problemy z wypróżnianiem w ciąży?

Zaparcia w ciąży to powszednie występująca dolegliwość wynikająca przede wszystkim z fizjologii i kilku nakładających się na siebie zjawisk. Zatwardzenia pojawiają się zwykle na skutek zmian hormonalnych w organizmie przyszłej mamy, które osłabiają pracę mięśni jelit. Szczególne znaczenie przypisuje się podwyższonemu poziomowi progesteronu, hormonu rozluźniającego przewód jelitowy i sprawiającego, że treść pokarmowa wolniej przechodzi przez jego dolny odcinek. 

Zaparcia w ciąży wynikają również z powiększającej się macicy, której ściany napierają na jelita, ingerując w ich perystaltykę. Problemy z wypróżnianiem nierzadko pojawiają się w wyniku niewłaściwego odżywiania. Zaburzenie pracy jelit prowokują głównie ciężkostrawne i nieregularne posiłki bogate w węglowodany, a ubogie w błonnik i wodę. Dużą rolę w powstawaniu zaparć odgrywają słodkie przekąski i napoje gazowane nasycone syntetycznymi barwnikami, zagęszczaczem i innymi substancjami. Problem może nasilać także specjalistyczna suplementacja, np. żelazem w przypadku pojawienia się anemii. Za zatwardzenie w ciąży odpowiada również ograniczona aktywność fizyczna i pasywny tryb życia przyszłej mamy. 

Zaburzenia perystaltyki jelit najczęściej występują w II i III trymestrze, choć zdarzają się też zaparcia na początku ciąży. Długie przerwy w wypróżnianiu powodują dyskomfort. Mogą stać się również przyczyną hemoroidów. Wydalanie stolca ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia, ponieważ organizm w ten sposób pozbywa się niestrawionych resztek pokarmu, bakterii czy związków toksycznych, jak azot i fosfor. Aby wypróżnianie w ciąży przebiegało regularnie i prawidłowo, warto od początku I trymestru zatroszczyć się o jakość diety i poziom aktywności ruchowej.

SRODTEKSTOWY ILE TO KOSZTUJE v2

Zaparcia we wczesnej i zaawansowanej ciąży – objawy

Objawy zaparć to przede wszystkim utrudniona lub nieczęsta defekacja oraz uczucie ciężkości i pełności spowodowane nagromadzonymi gazami, które nie mogą wydostać się na zewnątrz ze względu na zalegający, twardy stolec. Nierzadko pojawiają się także wzdęcia, twarde podbrzusze, a nawet ból brzucha. Problemy z wypróżnianiem w ciąży mogą dodatkowo powodować niepokój.

Co na zaparcia w ciąży? Sposoby na regularną defekację

Domowe sposoby na zaparcia w ciąży to przede wszystkim racjonalna, bogata w błonnik pokarmowy dieta. Jego zalecana dawka dla przyszłej mamy to ok. 25 – 40g/dobę. Nie należy jednak przekraczać dobowego zapotrzebowania, aby paradoksalnie nie sprowokować większych problemów. Regularne wypróżnienie w ciąży można uzyskać dzięki spożywaniu produktów z pełnego przemiału, jak chleb pełnoziarnisty czy kasze: gryczana, jęczmienna oraz ryż. Warto uwzględnić też świeże i suszone owoce oraz warzywa takie jak śliwki, pestki dyni, jabłka czy seler. Nie można zapomnieć o naturalnych produktach mlecznych – kefirach, jogurtach czy maślankach. Niezastąpiony lek na zaparcia w ciąży to woda, która zapewnia nawodnienie organizmu. Problemy z wypróżnianiem pomoże też wyeliminować lub znacznie ograniczyć regularna, codzienna lekka aktywność ruchowa. W ciąży bezpieczne są tańce, spacery, pływanie, joga i pilates. Doraźną pomoc przyniosą natomiast czopki glicerynowe oraz lewatywa.

Zobacz także: Dieta w ciąży – co szkodzi dziecku? Co jeść w ciąży? 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3.5 / 5. Liczba głosów: 4

(
3.5
(4)
)

Zainteresują Cię również