Dolegliwości bólowe brzucha w ciąży mogą być objawem wielu chorób. Jedną z nich jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Jego symptomy w trakcie ciąży nie są specyficzne. Jak objawia się zapalenie wyrostka robaczkowego i jak wygląda leczenie w czasie ciąży?
Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego w ciąży?
Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z najczęstszych przyczyn zabiegów chirurgicznych w trakcie ciąży. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego w ciąży mogą być jednak niespecyficzne. Nie zawsze objawia się bólem brzucha zlokalizowanym w prawym podbrzuszu czy wymiotami. Im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym dolegliwości bólowe mogą pojawiać się w różnych częściach jamy brzusznej. W późniejszych trymestrach ciąży, zapalenie wyrostka robaczkowego może przebiegać z bólem w śródbrzuszu z uwagi na przemieszczenie wyrostka przez powiększającą się macicę. Poza tym, często pojawiają się też wymioty, biegunka czy gorączka. W niektórych przypadkach, ból brzucha jest jednak jedynym objawem choroby, dlatego za każdym razem wymaga diagnostyki m.in. USG jamy brzusznej.
Jakie jest postępowanie w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego w ciąży?
W przypadku wystąpienia objawów zapalenia wyrostka robaczkowego w ciąży istotne jest zgłoszenie do lekarza. Pierwszym etapem postępowania jest postawienie diagnozy. Konieczne jest zbadanie brzucha. Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka jest obrona mięśniowa przy uciskaniu. Pojawiają się dodatnie objawy otrzewnowe np. objaw Blumberga czy Rovsinga. Pomocne jest też wykonanie USG jamy brzusznej, w trakcie którego uwidocznić można wyrostek robaczkowy z cechami zapalenia. Nie jest to jednak niezbędne do podjęcia decyzji o operacji. Jeśli objawy się nasilają sugerując zapalenie wyrostka, a parametry stanu zapalnego są podwyższone chirurdzy mogą podjąć decyzję o operacji bez jednoznacznego wyniku USG.
Operacja wyrostka robaczkowego w ciąży
Kobiety ciężarne z zapaleniem wyrostka robaczkowego, poza zastosowanie antybiotykoterapii, powinny być operowane. W pierwszej połowie ciąży metodą z wyboru jest zazwyczaj laparoskopia. Jeśli macica jest jednak już sporych rozmiarów konieczny jest zabieg „na otwarto”- tzw. laparotomia. W przypadku ciąży donoszonej, objawów sepsy lub innych okoliczności konieczne może być jednoczesne wycięcie wyrostka robaczkowego i wykonanie cięcia cesarskiego.
Powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego w ciąży
Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży może mieć groźne powikłania. Z tego powodu ważna jest diagnostyka, postawienie rozpoznania i wdrożenie odpowiedniego leczenia w tym antybiotykoterapii i leczenia operacyjnego. Jeśli dojdzie do perforacji wyrostka dojść może do rozwinięcia sepsy, która stanowi zagrożenie życia i zdrowia dla kobiety, ale też rozwijającego się dziecka.
Oceń artykuł: