Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Wysokie tętno w ciąży

Wysokie tętno w ciąży

03.10.2022

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W trakcie trwania ciąży w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian. Mają one na celu zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków do rozwoju i wzrastania w jamie macicy. Część z nich dotyczy układu sercowo-naczyniowego. Sprawdź, czy wysokie tętno w ciąży może być objawem powikłań jej przebiegu.

Wysokie tętno w ciąży- przyczyny

W układzie krążenia w trakcie trwania ciąży zachodzi wiele zmian. Wśród nich najistotniejsze dotyczą zwiększenia objętości wyrzutowej serca, wzrostu objętości krwi krążącej oraz obniżenia ciśnienia tętniczego. Dochodzi również do rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Poza tym, fizjologiczną zmianą jest przyspieszenie czynności serca o około 20 uderzeń na minutę. Oznacza to, że w większości przypadków, występowanie u kobiety ciężarnej tętna wynoszącego 90 uderzeń na minutę nie powinno stanowić powodu do niepokoju.

Przeczytaj również: Ciśnienie w ciąży- jakie jest prawidłowe?

Wysokie tętno w ciąży- objawy

Najczęściej kobiety ciężarne mające wysokie tętno skarżą się na uczucie kołatania serca, szybszą męczliwość i subiektywny dyskomfort. Może również pojawić się ból w klatce piersiowej. Najczęściej objawy te nawracają w ciągu dnia. Zdarza się jednak, że wraz z przyspieszeniem akcji serca pojawiają się inne objawy takie jak np. uderzenia gorąca czy duszność. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem i poszukać możliwej przyczyny pojawiających się symptomów.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Wysokie tętno w ciąży- czy oznacza coś groźnego?

Wysokie tętno w ciąży może być nie tylko fizjologiczną zmianą mającą miejsce w ciąży, ale jednym z objawów powikłań występujących w ciągu tych 9 miesięcy. Tachykardia jest jednym z symptomów schorzeń takich jak:

Jeśli poza wysokim tętnem, przyszła mama, która cierpi na zawroty głowy, odczuwa duszność czy ma mroczki przed oczami, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Schorzenia, których jednym z objawów jest przyspieszony puls wymagają bowiem diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Wysokie tętno w ciąży- jakie badania wykonać?

Jeśli przyszła mama zmaga się z kołataniem serca i przyspieszonym pulsem najczęściej pierwszym wykonywanym badaniem jest EKG. Powinno być ono przeanalizowane przez lekarza kardiologa, który w razie wątpliwości lub w celu dalszej diagnostyki skieruje ciężarną na badanie echokardiograficzne czy też holter EKG. Wśród badań laboratoryjnych zlecanych u kobiet ciężarnych z wysokim tętnem znajdują się TSH, fT3 oraz morfologia. Dzięki nim wykryć można nadczynność tarczycy oraz niedokrwistość. Gdy przyczyna występujących objawów jest kardiologiczna, kobieta ciężarna powinna być pod kontrolą lekarza kardiologa przez całą ciążę oraz po jej zakończeniu.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również