Upławy na początku ciąży, jak i w kolejnych miesiącach jej trwania, nie są niczym niezwykłym i nie powinny wzbudzać niepokoju przyszłych mam. Chronią wewnętrzne kobiece drogi rodne oraz rozwijający się płód przed infekcjami. Fizjologicznie śluz jest w umiarkowanej ilości, białawo-przezroczysty, bezwonny oraz o jednolitej konsystencji.
Brązowe upławy w ciąży lub zielonkawe upławy w ciąży mogą być wywołane szeregiem czynników, zarówno fizjologicznych, jak i patologicznych. Jeśli zmienia się ilość wydzieliny, zapach, konsystencja i towarzyszyć jej będzie świąd lub pieczenie, należy udać się do lekarza. Może być to pierwszy sygnał infekcji wewnątrz dróg rodnych, w niektórych przypadkach niebezpiecznych dla płodu.
Charakterystyka oraz przyczyny występowania upławów w ciąży
Upławy w pierwszych tygodniach ciąży powinny być bezwonne, o jednolitej konsystencji, w kolorze białawo-przezroczystym lub lekko żółtawym. Zmienia się jedynie ilość wydzieliny. Wzrost stężenia estrogenów i progesteronu wywołuje zwiększenie produkcji. Ma to na celu zwiększenie funkcji ochronnej przed wirusami, bakteriami oraz grzybami.
Białe upławy w ciąży o konsystencji przypominającej twarożek mogą świadczyć o infekcji grzybiczej. Inne symptomy takiej infekcji to: zaczerwienienie w okolicach ujścia pochwy, swędzenie oraz pieczenie. Zakażenie to wywoływane jest przez drożdżaki.
Zielone upławy w ciąży, jaki i zielono-żółte, o konsystencji pienistej świadczą o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Pierwotniak ten może być przyczyną zapalenia pęcherza, któremu towarzyszą dodatkowo: białawy mocz (świadczący o obecności ropy), dolegliwości bólowe w okolicy cewki moczowej podczas oddawania moczu, uczucie pieczenia i szczypania.
Brązowe upławy w ciąży oznaczają, iż wydzielina z pochwy podbarwiona jest krwią. Nie musi jednak oznaczać niczego groźnego, więc nie należy wpadać w panikę. We wczesnej ciąży fizjologiczne lekkie krwawienie występuje w wyniku implantacji (zagnieżdżenia) się zarodka w ścianę macicy po stosunku płciowym oraz zmian w gospodarce hormonalnej organizmu, który przygotowuje się do okresu ciąży, a następnie porodu.
Po zapłodnieniu dochodzi do nagłego wzrostu stężenia progesteronu, który ma za zadanie ochronę zarodka oraz zapewnienie mu optymalnych warunków do dalszego rozwoju. Jednak nigdy nie należy ignorować pojawienia się brązowych lub krwistych upławów. Należy bezzwłocznie udać się do lekarza, aby ustalić dokładną przyczynę wyżej wymienionej wydzieliny. Aby ocenić stan płodu, wykonywane jest przede wszystkim badanie USG. Możliwe, patologiczne przyczyny brązowej wydzieliny to: nowotwór szyjki macicy lub przydatków, łożysko przodujące, czyli znajdujące się nad wejściem do kanału rodnego zamiast w macicy, odklejanie się przedwcześnie łożyska oraz rozpoczynający się proces poronny. Aby nie doszło do poważnych powikłań, należy skonsultować się z ginekologiem i wdrożyć spoczynkowy tryb życia oraz odpowiednio dobraną farmakoterapię.
Upławy o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu świadczą o zakażeniu bakteryjnym. Wywołują je bakterie tlenowe. Poza specyficznym zapachem, kolor, konsystencja i ilość przypominają prawidłową wydzielinę.
Leczenie infekcji bakteryjnej
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie dokładnej przyczyny zakażenia. W zależności od postawionej diagnozy i drobnoustroju chorobotwórczego dobierana jest najlepsza i najbezpieczniejsza farmakoterapia. Aby określić czynnik wywołujący, wykonywane są badania na posiew, wymazy bakteriologiczne i mykologiczne oraz cytologia i czystość (biocenoza) pochwy. W sytuacji, gdy infekcja zagraża ciąży, konieczne staje się wdrożenie antybiotykoterapii. Mniej niebezpieczne i łatwiejsze leczenie jest w pierwszym trymestrze ciąży, ale niesie za sobą szereg poważnych powikłań, które mogą ujawnić się po urodzeniu dziecka.
Aby zapobiec infekcjom, należy zwrócić szczególną uwagę na codzienną higienę intymną oraz utrzymanie krocza w czystości. Można to zapewnić poprzez: noszenie bawełnianej bielizny, która gwarantuje właściwe oddychanie skóry, mycie okolicy krocza w kierunku od ujścia pochwy do odbytu, unikanie obcisłej odzieży np. legginsów i majtek oraz unikanie bezpośredniego polewania krocza gorącą wodą, gdyż może to zmienić pH pochwy i zaburzyć naturalną florę bakteryjną. Należy unikać także perfumowanych mydeł, zapachowego papieru toaletowego. Dobrze, aby preparaty do higieny intymnej w czasie ciąży zawierały kwas mlekowy.
Przeczytaj też: Przyczyny i leczenie opryszczki w ciąży
Oceń artykuł: