Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży

06.08.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Trądzik, wbrew powszechnej opinii, nie jest dolegliwością, która jest domeną nastolatków i pojawia się głównie w okresie dojrzewania. Występuje również w trakcie trwania ciąży. Jest skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety ciężarnej. Jak się go leczy i czy faktycznie sugeruje, że „urodzi się dziewczynka”?

Przyczyny trądziku w ciąży

W czasie trwania ciąży zwiększa się poziom progesteronu i androgenów w organizmie kobiety. Ma to wpływ na pobudzenie gruczołów łojowych i zwiększenie wydzielania sebum. Zablokowanie ujścia gruczołów doprowadza do rozwoju bakterii, a to skutkuje pojawianiem się trądziku. Występuje on głównie na twarzy i plecach. Najczęściej jest charakterystyczny dla pierwszego trymestru ciąży. Towarzyszyć mogą mu przetłuszczające się włosy. W drugim i trzecim trymestrze wiele kobiet zauważa znaczną  poprawę stanu cery. Może mieć to związek z działaniem estrogenów.

Stres czy nieprawidłowe odżywianie mają również duży wpływ na stan skóry kobiety. Powinno unikać się czekolady czy ostrych potraw, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się niechcianych wyprysków. Wiadomo jednak, że w ciąży ma się wyjątkowe zachcianki .

Trądzik może, niestety, nie zniknąć wraz z urodzeniem dziecka i towarzyszyć mamie także podczas karmienia piersią. Wiąże się to ze zwiększonym stężeniem hormonu – prolaktyny, która odpowiada też za wzrost gruczołów piersiowych i regulację produkcji mleka.  

Jak leczyć?

Leczenie trądziku w ciąży jest utrudnione ze względu na to, że wielu leków ciężarne nie mogą przyjmować. Lleki na trądzik, pochodne witaminy A (retinoidy), są teratogenne dla rozwijającego się płodu i mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych. Przenikają też do mleka kobiecego, więc są również przeciwwskazane podczas karmienia piersią. Kobietom ciężarnym nie wolno przepisywać antybiotyków takich jak tetracykliny, które są stosowane w leczeniu trądziku.

Ważna jest w przypadku trądziku w ciąży odpowiednia pielęgnacja cery, stosowanie kremów, ale także dokładny demakijaż, aby resztki kosmetyków dodatkowo nie zamykały ujść gruczołów i nie nasilały pojawienia się wyprysków. Najlepiej skonsultować przyjmowanie jakichkolwiek leków, także tych ziołowych (domowych), z lekarzem ginekologiem lub dermatologiem, aby np. nie spowodować nieestetycznych przebarwień. Należy też poinformować osobę wykonującą zabieg kosmetyczny o byciu w ciąży, a zabiegi takie jak peeling chemiczny czy kawitacyjny zostawić na czas po urodzeniu dziecka.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Trądzik w ciąży- chłopiec czy dziewczynka?

Problemy z paznokciami, włosami czy też właśnie ze skórą wg. niektórych osób oznaczają, że urodzi się dziewczynka. Mówi się, że to dziewczynka zabiera mamie urodę. Mimo braku potwierdzenia w literaturze naukowej, nadal wiele osób wierzy w ten przesąd. Jest to jednak tylko przesąd i płeć dziecka powinna być określana przez lekarza ginekologa podczas badania USG.

Inne problemy skórne w ciąży

Bardzo częstą dolegliwością, którą zgłaszają przyszłe mamy jest ostuda ciężarnych (chloasma). Są to przebarwienia na twarzy obejmujące nos, policzki oraz czoło. Ostuda może nasilać się po ekspozycji na słońce. Zazwyczaj pojawia się po 16. tygodniu ciąży.

Przebarwienia skóry są skutkiem odkładania się melaniny. Poza twarzą, lokalizują się wokół brodawek sutkowych, a także w okolicach odbytu. Nie da się im zapobiec.

Dla niektórych kobiet ciężarnych objawem, który powoduje dyskomfort, pojawiającym się w trakcie ciąży, jest kresa brunatna (linea negra). Jest to ciemne przebarwienie biegnące od pępka aż do spojenia łonowego.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również