Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Toczeń a ciąża

Kobiety w wieku rozrodczym należą do grupy ryzyka wystąpienia tocznia układowego. Zaliczany jest do chorób autoimmunologicznych i wymaga odpowiedniego przygotowania do zajścia w ciążę, aby zmniejszyć liczbę powikłań.

Czym jest toczeń?

Toczeń układowy (SLE) jest chorobą autoimmunologiczną dotykająca różne narządy. Przebiega on z okresami remisji i zaostrzeń. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni. W przebiegu tocznia w organizmie pojawiają się przeciwciała takie jak anti-Ro and anti-La. Do objawów choroby zalicza się m.in.: osłabienie, gorączkę, zmęczenie, spadek masy ciała czy zmiany skórne np. rumień w kształcie motyla na twarzy. Pojawić mogą się również bole mięśniowe i stawowe.

Toczeń – przygotowanie do ciąży

Kobiety chore na toczeń powinny przygotować się do ciąży razem z lekarzem reumatologiem i ginekologiem. Niezwykle ważne jest, aby choroba była dobrze kontrolowana. Uznaje się, że remisja przed zajściem w ciążę powinna trwać min. 6 miesięcy. Jeśli przyjmowane były wcześniej leki teratogenne konieczny może być jeszcze dłuższy odstęp. Sam toczeń układowy wg badań nie zmniejsza płodności (w remisji), ale może powodować powikłania w przebiegu ciąży. Dlatego jest ona określana ciążą wysokiego ryzyka i wymaga specjalistycznej opieki.

Kobieta w ciąży chora na toczeń

Przyszła mama, która jest chora na toczeń powinna całą ciążę być pod specjalistyczną opieką. Konieczne jest badanie poziomu przeciwciał czy ocena funkcji nerek. Jednym z najczęstszych powikłań tocznia w ciąży są bowiem choroby nerek. Ważne są również dokładne USG i ocena wzrastania płodu. Regularnie należy wykonywać też badanie ogólne moczu i pomiary ciśnienia tętniczego. Należy również zmodyfikować leczenie w porównaniu z tym sprzed ciąży po konsultacji ze swoim lekarzem.

Toczeń – powikłania w ciąży

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę w okresie zaostrzenia choroby jaką jest toczeń układowy, dojść może do poronienia czy obumarcia wewnątrzmacicznego. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do ciąży i bycie pod stałą opieką specjalisty,

Noworodki urodzone przez kobiety chore na toczeń mają większe ryzyko niskiej masy urodzeniowej. Częściej też rodzą się przedwcześnie (przed 37 tyg). U przyszłych mam z toczniem zwiększone jest ryzyko stanu przedrzucawkowego oraz nadciśnienia w ciąży.

W przypadku dobrego przygotowania do ciąży i bycia pod opieką doświadczonego specjalisty możliwe jest jednak jej donoszenie i szczęśliwy finał.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również