Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Szyjka macicy w ciąży. Co powinna wiedzieć o jej ewolucji przyszła mama?

Szyjka macicy w ciąży. Co powinna wiedzieć o jej ewolucji przyszła mama?

20.02.2023

3 min. czytania

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka

Szyjka macicy we wczesnej ciąży ulega zmianom głównie pod względem dostępności do środowiska zewnętrznego. Po zapłodnieniu jej ujście zamyka tzw. czop śluzowy, który zabezpiecza płód przed czynnikami zewnętrznymi. Taki stan w prawidłowo przebiegającej ciąży powinien utrzymać się do porodu.

Długość szyjki macicy w ciąży oraz jej elastyczność i kształt z wielu przyczyn mogą ulegać zmianom, które zagrażają ciąży. Nierzadko pojawiają się też nieprzyjemne objawy, takie jak ból czy upławy. Wszelkie dolegliwości związane z pracą układu rozrodczego wzbudzają niepokój.

Długość szyjki macicy w ciąży – normy

Szyjka macicy, czyli narząd o rurkowatym kształcie, tworzący dolną część macicy, łączy pochwę z jamą macicy. Pełni nie tylko ważną funkcję tranzytową podczas zapłodnienia i w procesie wydalania niezapłodnionej komórki jajowej, ale także stanowi szczelną ochronę dla zlokalizowanego w macicy płodu w trakcie trwania ciąży. Prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży, szczególnie na jej wczesnym etapie, u zdrowej kobiety wynosi ok. 3–5 cm. Jest twarda, podobnie jak w przypadku kobiet niebędących w ciąży. Jednak już na początku I trymestru ulega pewnym fizjologicznym (zupełnie naturalnym) zmianom, które charakteryzują tylko układ rozrodczy przyszłej mamy. Przede wszystkim szyjka macicy na początku ciąży zasklepia swoje ujście, tworząc tzw. czop śluzowy – barierę ochronną dla płodu przed czynnikami zewnętrznymi. W prawidłowo przebiegającej ciąży długa, mało elastyczna i zamknięta szyjka macicy powinna utrzymać się w niezmiennym stanie do późnego etapu III trymestru, kiedy organizm, przygotowując się do porodu, uruchamia procesy skracania szyjki i zwiększania jej elastyczności oraz rozwierania jej kanału. Jednak z wielu przyczyn długość szyjki macicy w ciąży oraz jej kształt, drożność czy giętkość może zostać zaburzona, stanowiąc zagrożenie porodem przedwczesnym. W sytuacji odbiegającej od normy nierzadko pojawiają się także dolegliwości fizyczne, jak ból podbrzusza i kręgosłupa lędźwiowego, krwawienie z dróg rodnych czy upławy. Wszelki dyskomfort wzbudzający niepokój powinien być zgłoszony lekarzowi prowadzącemu.

Skracająca się szyjka macicy w ciąży

Zarówno przedwczesne skracanie się szyjki macicy w ciąży, jak i zmiany w obrębie jej struktury stanowią sygnał o niewydolności narządów układu rozrodczego. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja we wczesnej fazie ciąży. Oprócz tego, że pojawia się krótka szyjka macicy w ciąży, to również jej śluzówka jest nabrzmiała, a cały narząd elastyczny. Mówi się wtedy o rozwieraniu szyjki macicy. Takie zjawisko znacznie wpływa zarówno na przebieg ciąży i porodu, jak i na wielkość płodu. Obniżenie szyjki macicy w ciąży warunkuje wiele czynników, m.in.:

  • zaburzenia anatomiczne dotyczące długości szyjki macicy;
  • przebyte urazy, zabiegi i leczenie szyjki macicy;
  • polip szyjki macicy w ciąży oraz patologiczne wykwity powstałe przed zapłodnieniem;
  • zmiany hormonalne;
  • zbyt intensywny tryb życia w ciąży, nadmierny stres i wysiłek fizyczny;
  • ciąża mnoga;
  • duża waga i rozmiar dziecka napierającego na szyjkę macicy.

Skracająca się szyjka macicy w ciąży na wczesnym etapie nie zawsze prowokuje bolesne objawy. Czasem o zmianach w budowie narządu przyszła mama dowiaduje się dopiero podczas badania ginekologicznego, dlatego tak ważne są regularne badania w ciąży, a także obserwacja własnego ciała.

Jak zapobiec skracaniu szyjki macicy w ciąży?

Skracanie szyjki macicy to nieodwracalny proces, ale można go spowolnić m.in. poprzez specjalistyczny szew lub krążek zakładany przez lekarza. Poza tym warto dużo wypoczywać w pozycji leżącej, aby odciążyć narządy miednicy mniejszej, unikać aktywności fizycznej i stresu, dbać o higienę intymną i powstrzymywać się od stosunków seksualnych.

Przeczytaj także: 34 tydzień ciąży – jak wygląda macica?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również