Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Przepuklina pępkowa w ciąży

Przepuklina pępkowa w ciąży

12.09.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Przepuklina pępkowa to dolegliwość, która może wzbudzić niepokój u kobiety ciężarnej. Chociaż w większość przypadków nie stanowi zagrożenia, warto wiedzieć, kiedy udać się z nią do lekarza. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej w ciąży?

Przepuklina pępkowa w ciąży- przyczyny

Przepuklina pępkowa to przemieszczenie się zawartości, w tym przypadku jamy brzusznej, przez patologiczny otwór w powłokach. Powstaje ona na skutek osłabienia tkanek budujących przednią ścianę brzucha. Warto podkreślić, że ciąża jest stanem, który predysponuje do wystąpienia właśnie tej dolegliwości. Związane jest to przede wszystkim ze wzrastającym ciśnieniem w jamie brzusznej na skutek rosnącej macicy. Prowadzi to do nacisku na ścianę jamy brzusznej, a co za tym idzie, rozejścia się powłok brzusznych. Niebagatelną role odgrywają także hormony takie jak np. relaksyna, które dodatkowo rozluźniają więzadła, przez co łatwiej dochodzi do rozejścia powłok brzusznych.

Przepuklina pępkowa w ciąży- objawy

Przepuklina pępkowa objawia się jako wybrzuszenie w powłokach brzusznych, które zawierać może tkankę tłuszczową, lub narządy, takie jak przykładowo jelito. Zwykle bywa niebolesne, są jednak sytuacje, w których mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż mogą świadczyć o bezpośrednim zagrożeniu zdrowia, a nawet życia kobiety. W przypadku wystąpienia takich objawów jak nudności i wymioty, zatrzymanie gazów oraz stolca, a także silnego bólu brzucha, konieczne jest jak najszybsze udanie się na szpitalny oddział ratunkowy, gdyż mogą to być objawy uwięźnięcia przepukliny. Dochodzi do niego w momencie, kiedy w worku przepuklinowym znajduje się fragment jelita. W większości sytuacji sama jego obecność nie jest niebezpieczna, jednak niekiedy dojść może do niedokrwienia tego fragmentu, a następnie martwicy i niedrożności przewodu pokarmowego.

Przepuklina pępkowa w ciąży- postępowanie

W większości przypadków przepuklina pępkowa pozostaje bezobjawowa i nie wymaga podejmowania interwencji. Do operacji,  która jest metodą z wyboru w leczeniu przepuklin, dochodzi z reguły w trybie planowym już po zakończeniu ciąży. W większości przypadków wykonywany jest zabieg, w trakcie którego, pod znieczuleniem ogólnym, otwierane są powłoki brzuszne, zawartość przepukliny odprowadzana jest do jamy brzusznej, a w miejscu otworu, przez który uwypukla się przepuklina, wszywana się specjalną siatkę. Ma ona za zadanie zapobiegać ponownemu powstaniu tej dolegliwości. Jest to zabieg stosunkowo prosty oraz krótki. W przypadku wystąpienia wcześniej wspomnianej niedrożności na skutek uwięźnięcia przepukliny, konieczne jest wykonanie zabiegu w trybie ostrodyżurowym, a rozległość samej operacji zależy od stopnia niedokrwienia narządów i może obejmować wycięcie objętego martwicą przewodu pokarmowego.

Przepuklina pępkowa po ciąży

Do operacji przepukliny pępkowej powstałej w czasie ciąży dochodzi najczęściej po ok. 3-6 miesiącach od porodu. Oczywiście, sytuacja każdej pacjentki rozpatrywana jest indywidualnie, dlatego też okres czasu może być inny. Do powstania przepukliny pępkowej dojść może jednak również w trakcie połogu, a także w dowolnym momencie po ciąży. Warto podkreślić, że przebyta ciąża może  w dosyć znaczący sposób osłabić powłoki mięśniowe i sprzyjają powstaniu tego typu przepukliny również po porodzie. Objawy jej towarzyszące jak i postępowanie są jednak takie same jak w przypadku trwania ciąży.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

(
5
(2)
)

Zainteresują Cię również