W trakcie trwania ciąży pojawia się wiele różnego rodzaju dolegliwości. Aż 75% przyszłych mam skarży się na problemy ze snem. Wśród nich najczęściej wymieniane są bezsenność, utrudnione zasypianie, częste wybudzanie czy też nadmierna senność w ciągu dnia. Jakie są sposoby na problemy ze snem w ciąży?
Problemy ze snem w ciąży są spowodowane różnymi czynnikami. Dla organizmu przyszłej mamy, czas 40 tygodni ciąży jest okresem wielu zmian. Trymestry charakteryzują się różnymi symptomami i przyczynami problemów ze snem. Każda ciąża i każda kobieta jest inna, dlatego też z jednej strony przyszłe mamy skarżą się na bezsenność, z drugiej jednak, istnieje bardzo duża grupa kobiet cierpiących na przewlekłe zmęczenie i nadmierną senność w ciągu dnia.
Problemy ze snem w ciąży – 1. trymestr
Na początku ciąży pojawia się wiele różnego rodzaju dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie kobietom ciężarnym. Wiele z nich skarży się wtedy na nudności i wymioty, tkliwość piersi czy też częste oddawanie moczu. Poza tym, może pojawić się nadmierna senność i uczucie ciągłego zmęczenie w ciągu dnia. Należy też mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem stężenia progesteronu w organizmie kobiety ciężarnej zwiększa się ryzyko wystąpienia chrapania oraz bezdechu sennego.
Problemy ze snem w ciąży – 2. trymestr
Dla wielu przyszłych mam 2. trymestr jest najprzyjemniejszym okresem ciąży. Mija wtedy wiele nieprzyjemnych dolegliwości z początku ciąży, a powiększający się brzuch nie utrudnia aktywności tak jak w końcowej fazie jej trwania. Mimo to, część kobiet ciężarnych skarży się wtedy na problemy ze snem. Związane jest to między innymi z bólami pleców, refluksem żołądkowo- przełykowym czy też odczuwaniem ruchów dziecka przez przyszłe mamy. Nie bez znaczenia jest także konieczność częstszego chodzenia do toalety, także w nocy.
Problemy ze snem w ciąży – 3. trymestr
Rosnący brzuch sprawia, że przyszłym mamom trudniej jest znaleźć odpowiednią i wygodną pozycję do snu. Jeśli problemy ze snem spowodowane są swędzeniem skóry nasilającym się nocą, należy pamiętać o ryzyku cholestazy ciężarnych, która może mieć poważne powikłania. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza. Końcówka ciąży to tez czas, gdy wiele kobiet ciężarnych stresuje się porodem i jego przebiegiem oraz odczuwa lęk związany z nadchodzącymi zmianami w życiu rodzinnym. Wyczekiwanie na poród sprawia, że sen przyszłej mamy może być płytszy, a skurcze przepowiadające mogą go dodatkowo utrudniać.
Sposoby na problemy ze snem w ciąży
Niektóre przyczyny problemów ze snem w ciąży np. rosnący brzuch kobiety, nie znikną aż do porodu. Zanim jednak przyszła mama sięgnie po metody farmakologiczne powinna wprowadzić do codziennej rutyny higienę snu. Oznacza to, że unikać powinno się drzemek w godzinach wieczornych i popołudniowych, a także starać się, aby zasypiać i budzić się o stałych porach. Lepiej także nie oglądać telewizji czy przeglądać telefonu przed snem. Jeśli sen przyszłej mamy przerywają nocne wizyty w toalecie, można spróbować ograniczyć spożywanie płynów w godzinach wieczornych.
Kobiety ciężarne powinny unikać zażywania leków nasennych, szczególnie bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Jeśli jest to konieczne, w leczeniu bezsenności wybierany jest lek spośród: zolpidemu, diazepamu lub difenhydraminy. Należy pamiętać, że leczenie to powinno być prowadzone jak najkrócej, gdyż jego niekontrolowane wydłużenie może prowadzić do uzależnienia.
Zobacz również:
Jakie są przyczyny bezsenności w ciąży? Leki i domowe sposoby na bezsenne noce w ciąży
Bibliografia: Farmakoterapia w położnictwie PZWL 2018 pod red. G.H. Bręborowicz, M. Dworacka
Oceń artykuł: