OGTT jest niezbędnym badaniem, aby móc wykryć cukrzycę ciążową. Zgodnie z kalendarzem badań w ciąży test obciążenia glukozą jest obowiązkowy dla każdej kobiety ciężarnej. Niektóre z przyszłym mam powinny go jednak wykonać trochę wcześniej niż pozostałe. Jak przygotować się do OGTT w ciąży? Czy smakowa glukoza może wpłynąć na wynik badania?
OGTT (ang. oral glucose tolerance test) czyli doustny test obciążenia glukozą, czasami określany przez przyszłe mamy „krzywą cukrową”, polega na zbadaniu poziomu glikemii na czczo, a następnie po 60 i 120 minutach od wypicia roztworu zawierającego 75 g cukru. Dla wielu kobiet badanie to kojarzy się nieprzyjemnie, ponieważ po wypiciu tego słodkiego roztworu mogą pojawić się nudności, wymioty lub nawet omdlenie. Z tego też powodu między kolejnymi pobraniami nie powinno się opuszczać przychodni, tylko zaczekać w poczekalni i np. czytać książkę.
OGTT- przygotowanie do badania
Pierwsze pobranie krwi w teście musi odbyć się na czczo. Dlatego też ostatni posiłek kobieta powinna spożyć około 8 godzin przez wizytą w przychodni. Bardzo ważne jest, aby przerwa ta nie była za długa, ponieważ w wyniku nadmiernego głodzenia poziom glikemii może podnieść się i dać fałszywy wynik testu. Przyszła mama na badanie powinna zgłosić się rano, wypoczęta i wyspana. Przed wizytą w przychodni należy upewnić się, czy dana placówka zapewnia roztwór glukozy do wypicia, czy też należy zakupić ją samodzielnie w aptece.
OGTT- w którym tygodniu wykonać?
OGTT standardowo wykonywane jest w ciąży między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jeśli jednak wykonywane we wcześniejszych tygodniach wyniki badania stężenia glukozy na czczo były nieprawidłowe, krzywą cukrową wykonuje się niezwłocznie, nie czekając do 24. tygodnia. Podobnie jest w przypadku kobiet mających czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej. Wtedy nawet mimo prawidłowego stężenia glukozy na czczo we wczesnej ciąży należy wykonać OGTT i powtórzyć go następnie między 24. a 28. tygodniem ciąży.
Normy OGTT w ciąży
Badanie stężenia glukozy we krwi kobiety podczas OGTT wykonywane jest trzykrotnie. Pierwszy raz pobierana jest krew na czczo, a następnie godzinę oraz dwie godziny po wypiciu roztworu glukozy.
Prawidłowe wartości glikemii w doustnym teście obciążenia glukozą to:
- Na czczo: poniżej 92 mg/dl ( <5,1 mmol/l),
- W 60 minucie: poniżej 180 mg/dl ( <10,0 mmol/l),
- W 120 minucie: poniżej 153 mg/dl ( ≤8,5 mmol/l)
W przypadku nieprawidłowych wartości rozpoznaje się cukrzycę ciążową.
Przeczytaj więcej: Cukrzyca ciążowa
Czy smakowa glukoza zaburza wynik OGTT?
Dla wielu kobiet ciężarnych mdły i słodki smak roztworu glukozy kojarzy się nieprzyjemnie. Dlatego też producenci leków wprowadzili smakowe glukozy, których celem jest łatwiejsze przyswojenie w porównaniu z czystą glukozą. Dostępne są na rynku m.in. glukoza o smaku pomarańczowym czy malinowym. Najlepiej jest jednak zapytać w swojej przychodni, czy takie produkty są w danym miejscu dozwolone. Nie ma bowiem jednoznacznego stanowiska Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na temat możliwego wpływu glukoz smakowych na wynik OGTT. Część mam dodaje do glukozy sok z cytryny, który także ma niwelować mdły smak roztworu. Podobnie jak w przypadku glukozy smakowej najprościej zapytać położną lub lekarza, czy modyfikacje mogą wpłynąć na przebieg i wyniki OGTT.
Nieprawidłowy wynik OGTT
Nieprawidłowe wartości w OGTT świadczą o cukrzycy. Może to być wspomniana wcześniej cukrzyca ciążowa, która w większości przypadków mija po urodzeniu dziecka. Nie należy jednak jej bagatelizować, ponieważ może nieść za sobą poważne powikłania. Należą do nich m.in.: wielowodzie, poród przedwczesny czy nadciśnienie tętnicze u kobiety ciężarnej. U dziecka zaś może dojść do nadmiernego wzrostu tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie makrosomii i w efekcie dystocji barkowej. Często też u noworodków obserwowana jest hipoglikemia po urodzeniu oraz zaburzenia oddychania.
OGTT mimo że nie należy do najprzyjemniejszych badań jest niezwykle ważny szczególnie w grupie kobiet ciężarnych. Dzięki niemu w porę można wykryć powikłanie ciąży jakim jest cukrzyca ciążowa, którą następnie można kontrolować za pomocą diety lub odpowiedniego leczenia i tym samym uniknąć poważnych możliwych komplikacji.
Oceń artykuł: