Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obrót zewnętrzny

Obrót zewnętrzny

15.06.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Położenie miednicowe obecnie nie musi oznaczać cięcia cesarskiego. Obrót zewnętrzny zdobywa coraz większą popularność wśród przyszłych mam. Sprawdź, kiedy można go wykonać i jak przebiega.

Obrót zewnętrzny- kiedy jest wykonywany?

Obrót zewnętrzny wykonuje się w przypadku innego niż główkowe, a najczęściej miednicowego, położenia płodu. Powinien on być wykonywany w ciążach donoszonych, to znaczy po ukończonym 37. tygodniu. Wynika to z faktu ewentualnych powikłań obrotu zewnętrznego takich jak zaburzenia tętna płodu, które wymagałyby interwencji w postaci wykonania cięcia cesarskiego. Dzięki temu unika się potencjalnych powikłań związanych z wcześniactwem. Ważne jest, aby przyszła mama zgłosiła się na obrót w odpowiednim momencie. Szanse na wykonanie, a tym bardziej, powodzenie obrotu w ciąży około 40 tygodnia są dużo mniejsze z uwagi na rozmiary dziecka oraz objętość płynu owodniowego, która często fizjologicznie zmniejsza się w okolicy terminu porodu.

Obrót zewnętrzny jest wykonywany w przypadku odpowiednich do niego warunków. Przyszła mama jest badana i kwalifikowana przez ginekologa do tej procedury. Z założenia, powinna ona odbywać się w szpitalu w obstawie sali operacyjnej, w której można będzie wykonać, w razie konieczności nagłe cięcie cesarskie. Obrotu zewnętrznego nie wykonuje się w przypadku m.in. łożyska przodującego czy ciąży bliźniaczej.

Obrót zewnętrzny- po co się wykonuje?

Obrót zewnętrzny wykonywany jest u kobiet ciężarnych, u których stwierdza się nieprawidłowe położenie płodu. Ma on na celu umożliwienie przyszłej mamie porodu drogami natury. Jest szczególnie wskazany, gdy jest to ciąża pierwsza i nie ma innych wskazań do cięcia cesarskiego. Poród drogami natury niesie za sobą szereg pozytywów zarówno dla dziecka, jak i matki. Rekonwalescencja po porodzie drogami natury jest też szybsza niż w przypadku operacji. Aby obrót zewnętrzny mógł się odbyć niezbędna jest zgoda kobiety ciężarnej. 

Obrót zewnętrzny- jak wygląda?

Obrót zewnętrzny jest wykonywany przez ginekologa w szpitalu. Najczęściej bierze w nim udział co najmniej 2 lekarzy. Wynika to z faktu konieczności stałej kontroli USG podczas procedury. Lekarz ginekolog próbuje przez powłoki brzuszne przesunąć dziecko w jamie macicy do prawidłowego położenia. Pacjentka przed obrotem zewnętrznym powinna pozostawać na czczo na wypadek konieczności wykonania nagłego cięcia cesarskiego. Bez względu na wynik i skuteczność obrotu, po procedurze wykonywany jest zapis KTG, aby sprawdzić dobrostan płodu. Często też przyszła mama pozostaje na obserwacji dobę lub dwie w oddziale, a następnie wychodzi do domu. Powrót do szpitala, w przypadku powodzenia procedury, ma miejsce dopiero podczas rozpoczęcia się akcji porodowej, lub w momencie umówionego terminu planowego cięcia cesarskiego, kiedy to obrót zewnętrzny nie udał się. 

Obrót zewnętrzny- powikłania

Wiele kobiet ciężarnych obawia się wykonania obrotu zewnętrznego. Najczęściej wynika to ze strachu przed dolegliwościami bólowymi podczas zabiegu. Dla większości pacjentek obrót zewnętrzny jest faktycznie nieprzyjemny, z uwagi na dosyć intensywne uciskanie powłok brzusznych przez lekarza. Obrót zewnętrzny, tak samo jak inne procedury medyczne, wiąże się z ryzykiem powikłań. Wśród nich najczęściej wymienia się zaburzenia w tętnie płodu obserwowane w zapisie KTG oraz przedwczesne oddzielenie się łożyska. W takiej sytuacji wykonywane jest cięcie cesarskie, aby zminimalizować ewentualne skutki u dziecka.

Przeczytaj więcej: Położenie miednicowe

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również