Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Objawy i leczenie zapalenia pęcherza w ciąży

Objawy i leczenie zapalenia pęcherza w ciąży

14.03.2023

4 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

Zapalenie pęcherza w ciąży jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, które dotykają przyszłe mamy. W większości przypadków jest spowodowane przez zakażenie bakteriami, dlatego nie wolno go bagatelizować, ponieważ powikłania są groźne dla rozwijającego się dziecka.

W czasie ciąży kobieta jest szczególnie podatna na zakażenia dróg moczowo-rodnych. Dzieję się tak za sprawą działania hormonów na cewkę moczową. Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży wymaga bezwzględnego leczenia pod opieką lekarza. Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, warto skorzystać również ze skutecznych domowych sposobów.

Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży potrafią być bardzo dokuczliwe lub może nie być ich wcale, a infekcja jest przypadkowo wykrywana podczas rutynowego badania ogólnego moczu, które każda ciężarna powinna wykonywać raz w miesiącu. Symptomy, które świadczą o tym, że doszło do zakażenia dróg moczowych (objawy dyzuryczne) to najczęściej:

  • ból podbrzusza;
  • częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach;
  • pieczenie i kłujący ból w cewce moczowej;
  • ciągłe, bolesne parcie na mocz;
  • problemy z nietrzymaniem moczu;
  • stan podgorączkowy lub gorączka;
  • krew lub ropna wydzielina w moczu (słomkowe, różowe lub czerwone zabarwienie).

W przypadku bezobjawowego zapalenia pęcherza w ciąży w wykonanym badaniu ogólnym i posiewie moczu, powtórzonym po 24 godzinach, będą obecne liczne bakterie tych samych szczepów.

Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny

Cewka moczowa u kobiet jest krótka, szeroka oraz znajduje się w bliskim sąsiedztwie pochwy i odbytu. Nagłe zmiany, które zachodzą w organizmie ciężarnej, predysponują do większej podatności na zakażenia dróg moczowych. Pod wpływem hormonów ciążowych cewka i moczowody tracą napięcie mięśniowe i rozszerzają się, co ułatwia wniknięcie patogenów do organizmu. Stale powiększająca się macica uciska na pęcherz. Z tego powodu dochodzi do zastoju moczu w pęcherzu i namnażanie się w nim drobnoustrojów. W konsekwencji rozwija się zapalenie pęcherza w ciąży.

Za infekcje dróg moczowych w większości przypadków odpowiedzialne są zakażenia bakteryjne, wywołane przez E.coli lub gronkowce. Czynniki powodujące rozwój i nawracające zapalenie pęcherza w ciąży to:

  • obniżona odporność;
  • cukrzyca ciążowa;
  • wady anatomiczne układu moczowego;
  • kamienie nerkowe;
  • częste współżycie;
  • niewystarczająca higiena intymna;
  • unieruchomienie.

Zapalenie pęcherza w pierwszych dniach ciąży występuje często z powodu zwiększonej podatności na infekcje, spowodowanej nagłą zmianą poziomu hormonów we krwi. Przez niektóre kobiety jest uważane za jeden z pierwszych objawów zapłodnienia. Konieczna jest wizyta lekarska i poinformowanie go o wczesnej ciąży, aby mógł zastosować w leczeniu antybiotyki, które nie zagrożą płodowi.

Co na zapalenie pęcherza w ciąży – leczenie

Zapalenie pęcherza w ciąży wymaga bezwzględnego leczenia pod kontrolą lekarza prowadzącego ciążę. W celu diagnostycznym wykonuje się badanie ogólne i posiew moczu wraz z antybiogramem. Dzięki temu określony zostanie rodzaj bakterii i jej wrażliwość na poszczególne grupy antybiotyków, co pozwoli dobrać skuteczniejsze środki farmakologiczne do terapii. Lekarz może zlecić również wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem nerek.

Leki na zapalenie pęcherza w ciąży to najczęściej antybiotyki w postaci doustnej. We wczesnej ciąży zawsze należy poinformować o tym fakcie lekarza. Nie wszystkie środki farmakologiczne mogą być stosowane przez ciężarną, ponieważ wpływają szkodliwie na rozwijający się płód. Leczenie trwa około 7 dni. Po jego zakończeniu konieczne jest powtórzenie badań moczu.

Zapalenie pęcherza w ciąży – domowe sposoby

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży nie mogą zastąpić farmakoterapii i są jedynie jej wsparciem. Należy do nich:

  • picie dużej ilości niesłodzonej wody, soku z żurawiny, czarnej porzeczki lub aronii i naparów ziołowych z rumianku;
  • zadbanie o komfort termiczny okolic nerek;
  • odpowiednia higiena miejsc intymnych: podmywanie się 2 razy dziennie przegotowaną wodą z lekkim środkiem myjącym;
  • wykonywanie nasiadówek z kory dębu.

Zapalenie pęcherza w ciąży – powikłania

Powikłania zapalenia pęcherza w ciąży są groźne dla ciężarnej i rozwijającego się płodu. U kobiety najczęściej dochodzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek, które objawia się silnym bólem w lędźwiach, gorączką i wymiotami. Jest to najcięższa choroba układu moczowego, która prowadzi do przewlekłej niewydolności nerek.

Nieleczone zapalenie pęcherza w ciąży (zwłaszcza w III trymestrze) może być przyczyną przedwczesnego porodu, wcześniactwa i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Na wcześniejszych etapach infekcje dróg moczowych są przyczyną poronień.

Zobacz również: Kiedy należy wykonać badania prenatalne w ciąży?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 2 / 5. Liczba głosów: 5

(
2
(5)
)

Zainteresują Cię również