Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży

24.11.2022

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W czasie trwania ciąży pojawić może się wiele różnego rodzaju dolegliwości. Dużo kobiet skarży się, szczególnie w ostatnim trymetrze, na nietrzymanie moczu. Czasami przypadłość ta utrzymuje się także po porodzie. Dlaczego warto odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego w czasie ciąży i jakie są sposoby na nietrzymanie moczu w ciąży?

Nietrzymanie moczu w ciąży- przyczyny

Czas ciąży to okres, w którym zachodzi wiele fizjologicznych zmian w organizmie kobiety. Pojawiają się  także dolegliwości, które specjaliści zaliczają do odchyleń. Wśród nich wymienia się m.in. nietrzymanie moczu. U części kobiet występuje ono już od samego początku ciąży. Częściej jednak popuszczanie moczu przytrafia się kobietom ciężarnym w ostatnim trymestrze. Może być to związane z coraz większymi rozmiarami dziecka oraz macicy. Narządy obniżając się i uciskając na pęcherz, utrudniają jego rozciąganie, a tym samym mogą przyczyniać się do nietrzymania moczu. Poza tym, mięśnie dna miednicy, do których zalicza się mięsień zwieracz cewki moczowej, podczas ciąży mogą ulec osłabieniu i gorzej spełniać swoje funkcje. Z drugiej strony, do nietrzymania moczu może także dojść w wyniku zbyt dużego napięcia wspomnianych mięśni. Ponadto, wiele kobiet przez nieprawidłowe nawyki takie jak niepełne opróżnianie pęcherza czy przerywany strumień moczu także naraża się na pojawienie się opisywanego problemu.

Jak zapobiec nietrzymaniu moczu w ciąży?

Niezwykle ważna jest świadomość kobiet związana z odpowiednim przygotowaniem do ciąży. Konsultacja z fizjoterapeutą w trakcie planowania ciąży może bowiem zmniejszyć ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu zarówno w czasie, jak i po ciąży, a odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla). Ma to w przyszłości swoje pozytywne skutki m.in. podczas porodu siłami natury. Przyszła mama musi pamiętać także o fizjologicznie zmniejszonej objętości pęcherza moczowego, a tym samym o nieodkładaniu wizyt w toalecie. Odpowiednie nawyki związane z oddawaniem moczu odgrywają niemałą rolę w profilaktyce.

Nietrzymanie moczu po ciąży

Ciąże oraz przebyte porody należą do czynników ryzyka nietrzymania moczu. Mięśnie dna miednicy w wyniku porodu ulegają rozciągnięciu, przez co gorzej spełniają swoją rolę. Jeśli problem pojawił się po urodzeniu dziecka warto skonsultować się z fizjoterapeutą specjalizującym się w uroginekologii. Odpowiednie ćwiczenia oraz prawidłowe nawyki mogą ułatwić poradzenie sobie z nietrzymaniem moczu. Jeśli one zawiodą, wykorzystuje się metody takie jak pessary czy taśmy. Kobietom zmagającym się z problemem nietrzymania moczu nie zaleca się samodzielnych ćwiczeń bez kontroli specjalisty na tzw. mięśnie Kegla, a także stosowania popularnych kulek Gejszy. Nieprawidłowe napinanie oraz rozluźnianie mięśni dna miednicy może nasilić problem, zamiast go zniwelować.

Przeczytaj również: Połóg- co warto o nim wiedzieć?

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również