Mdłości to jeden z pierwszych objawów ciąży u wielu kobiet. Ponad 1% przyszłych mam zmaga się zaś z dużo cięższymi, niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych. Sprawdź, jak zapobiec i jak leczyć tę przypadłość.
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – czym są?
Nudności i wymioty na początku ciąży to codzienność wielu kobiet. Mogą być jednak na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Za niepowściągliwe wymioty ciężarnych, uznaje się te pojawiające się min. 3 razy dziennie prowadzące do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Często w przebiegu niepowściągliwych wymiotów ciężarnych dochodzi również do utraty masy ciała, a także pojawienia się ciał ketonowych w moczu przyszłej mamy. Z uwagi na ciężkość wspomnianych objawów, u niektórych kobiet konieczna jest hospitalizacji i nawadnianie dożylne w warunkach szpitalnych.
Do czynników ryzyka wystąpienia niepowściągliwych wymiotów w ciąży należy m.in. młody wiek matki, pierwsza ciąża, choroba lokomocyjna, cukrzyca czy otyłość. Na występowanie niepowściągliwych wymiotów ciężarnych wpływa m.in. wzrost stężenia progesteronu, wysokie stężenie beta- hcg we krwi czy czynniki genetyczne. Większe ryzyko występuje w ciążach mnogich oraz u kobiet, których matka zmagała się z podobnym problemem.
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – leczenie
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych stanowią częstą przyczynę hospitalizacji kobiet ciężarnych w I. trymestrze. Konieczne jest leczenie szpitalne, gdy przyszła mama nie jest w stanie przyjmować doustnych pokarmów i płynów, ma zaburzenia elektrolitowe, lub co gorsza- zaburzenia świadomości. Nie powinno się leczyć wymiotów na własną rękę z uwagi na fakt, że nie wszystkie leki można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży. Wielu przyszłym mamom pomagają preparaty z witaminą B6 czy imbirem, lecz są to sposoby, które można wykorzystać, gdy objawy nie są nasilone.
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – zagrożenie
Z nasilonymi wymiotami związane jest głównie ryzyko odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych oraz utraty masy ciała. Głębokie zaburzenia w równowadze kwasowo-zasadowej organizmu prowadzić mogą do zaburzeń świadomości, a nawet encefalopatii. Poza tym, nasilone wymioty mogą być również objawem wielu innych schorzeń przewodu pokarmowego, dlatego podobne symptomy wymagają diagnostyki różnicowej.
Nie udowodniono, żeby mdłości i łagodne wymioty w ciąży wpływały na wyniki neonatologiczne. Niepowściągliwe wymioty ciężarnych oraz związana z nimi utrata masy ciała mogą skutkować zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego oraz małą masą urodzeniową noworodków.
Przeczytaj więcej: Mdłości w ciąży – jak nad nimi zapanować?
Oceń artykuł: