Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Niedociśnienie w ciąży – przyczyny i objawy zjawiska, bezpieczne sposoby leczenia

Niedociśnienie w ciąży – przyczyny i objawy zjawiska, bezpieczne sposoby leczenia

29.04.2023

3 min. czytania

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka

Niskie ciśnienie w ciąży zwykle nie jest związane z poważną chorobą krążeniową. To najczęściej naturalne zjawisko, w którego przebiegu wartość ciśnienia spada blisko o 10 mm Hg. Wywołuje jednak nieprzyjemne objawy, nawet niebezpieczne dla zdrowia. Regularne spacery czy dobra dieta regulują ciśnienie.

Niskie ciśnienie krwi w ciąży uwarunkowane jest wieloma czynnikami. W zależności od przyczyn spadek jego wartości może utrzymywać się długi czas lub występować epizodycznie. Sposobem na podniesienie ciśnienia jest przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia.

Za niskie ciśnienie w ciąży – przyczyny

Niskie ciśnienie w ciąży rzadko związane jest z chorobą układu krążenia przyszłej mamy. Spadek ciśnienia w ciąży obserwuje się już w pierwszym trymestrze głównie na skutek podwyższonego stężenia progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za elastyczność naczyń krwionośnych. Niskie ciśnienie na początku ciąży to naturalne, ale niegroźne zjawisko, w którego przebiegu wartość ciśnienia, zwykle rozkurczowego, spada blisko o 10 mm Hg. Na tym etapie zaawansowania ciąży wzrasta również ilość krwi, co także spowalnia krążenie. Niskie ciśnienie rozkurczowe w ciąży może być także skutkiem odwodnienia organizmu przyszłej mamy. Niewystarczające nawodnienie, czyli picie zbyt małej ilości płynów, spowalnia metabolizm, powoduje wzrost temperatury ciała oraz zwiększa aktywność gruczołów potowych, których wzmożona praca wzmacnia jeszcze bardziej stopień odwodnienia. Niedociśnienie w ciąży często jest także efektem wyczerpującego wysiłku, w szczególności długotrwałego stania, a także braku aktywności fizycznej. Pozycja pionowa i bezruch sprzyjają niewłaściwemu obiegowi krwi z dolnych części ciała do mózgu, co prowokuje spadek ciśnienia i może skutkować osłabnięciem czy omdleniem. Często obserwuje się również niskie ciśnienie i wysoki puls w ciąży. Tętno u ciężarnej średnio wzrasta nawet o 20 uderzeń na minutę. Serce pracuje szybciej, aby zrekompensować straty w ciśnieniu i tłoczyć krew przez bardziej elastyczne naczynia.

Niskie ciśnienie w ciąży – objawy

Niskie ciśnienie w ciąży zwykle manifestuje się grupą niespecyficznych, ale dokuczliwych objawów, które mogą dotyczyć wielu schorzeń przewlekłych. W efekcie niedociśnienia najczęściej można doświadczyć zawrotów głowy, szumów w uszach oraz senności. Nierzadko pojawiają się także zaburzenia widzenia w postaci mroczków przed oczami. Przyszła mama może także skarżyć się na ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia, które nie wynika z przemęczenia fizycznego. Niedociśnienie w ciąży często powoduje bóle głowy i kłopoty z koncentracją, jest przyczyną uczucia kołatania serca oraz ochłodzenia skóry stóp i dłoni. Bardzo niskie ciśnienie w ciąży z kolei często wiąże się z omdleniami spowodowanymi niedotlenieniem mózgu. To potencjalnie najbardziej niebezpieczny objaw niedociśnienia, ponieważ może być przyczyną niefortunnego upadku i powstania groźnego urazu głowy czy brzucha u matki. Objawy niskiego ciśnienia mogą występować z różnym nasileniem.

Jak podnieść ciśnienie w ciąży?

Niskie ciśnienie w ciąży można bezpiecznie podnieść i uniknąć nawrotów nieprzyjemnych objawów. Przede wszystkim warto zadbać o właściwe nawodnienie organizmu zwłaszcza w okresie letnim. Poleca się dostarczyć minimum 2 litry dziennie. Najlepsze są woda niegazowana lub lekko mineralizowana oraz naturalne soki owocowe rozrabiane z wodą. Warto także wypijać napary ziołowe, np. z rumianku, który dodatkowo reguluje pracę jelit. Na niedociśnienie w ciąży bezwzględnie wskazana jest lekka aktywność fizyczna ogólnousprawniająca, jak spacery, joga czy tańce. Należy również zadbać o podaż soli, która może być wówczas nieco wyższa niż zwykle. Kawa w ciąży przy niskim ciśnieniu nie jest zabroniona, ale warto ograniczyć jej spożywanie do maksymalnie 2 słabych filiżanek. Nieocenionym sposobem na spadek ciśnienia jest odpoczynek i sen w pozycji na lewym boku, co usprawnia przepływ krwi i dotlenienie całego organizmu.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3.6 / 5. Liczba głosów: 5

(
3.6
(5)
)

Zainteresują Cię również