Czas ciąży to czas regularnie wykonywanych badań krwi przez przyszłą mamę. W comiesięcznej morfologii oceniane są różnego rodzaju krwinki, w tym też neutrofile. Czasami ich poziom jest podwyższony i niepokoi kobiety ciężarne. Co oznacza wynik neutrofili w ciąży?
Neutrofile – czym są
Neutrofile określane często w badaniu morfologii krwi jak NEU to rodzaj białych krwinek- leukocytów. Neutrofile produkowane są w szpiku kostnym. Są to inaczej mówiąc granulocyty obojętnochłonne. Odpowiadają za funkcjonowanie układu odpornościowego człowieka, a ich zadaniem jest jak najszybsze pokonywanie pojawiających się bakterii w organizmie. Neutrofile stanowią najliczniejszą grupę, jeśli chodzi o białe krwinki. Ich rola jest niezwykle istotna, dlatego w każdym badaniu morfologii krwi określany jest ich poziom oraz zawartość procentowa.
Neutrofile w ciąży- wynik
Wynik morfologii krwi powinien zawsze być oceniany przez lekarza. Może on bowiem odnieść uzyskane parametry do obrazu klinicznego i ewentualnych objawów. Normy neutrofilów ustalane są przez dane laboratorium. Często za normę granulocytów obojętnochłonnych uznaje się ich poziom wynoszący między 2 a 7 tys/ul. Powyżej tej liczby mamy do czynienia z tzw. neutrofilią, zaś poniżej – neutropenią. Oba stany wymagają często dalszej diagnostyki. Neutrofile we krwi określane są również w wartościach procentowych. Uznaje się, że prawidłowy ich wynik mieści się w granicach 40-80%.
Neutrofile w ciąży- podwyższone
Czas ciąży to okres licznych zmian w organizmie przyszłej mamy. Zalicza się do nich także zmiany w parametrach morfologii krwi. Uznaje się, że ciąża to czas tzw. fizjologicznej leukocytozy oraz neutrofilii. Wynika to z faktu, że organizm przyszłej mamy „reaguje” na coś nowego, czym jest rozwijająca się ciąża. Lekarze ginekolodzy oceniają jednak analizując wynik morfologii, czy dane wartości związne są z samym przebiegiem ciąży czy może toczącą się infekcją. Białe krwinki w tym neutrofile podwyższone mogą być również w przebiegu zakażenia bakteryjnego. Z tego powodu badanie wykonywane jest co miesiąc w ciąży, aby móc odnieść go np. do poprzednich wyników lub do objawów zgłaszanych przez kobietę ciężarną. Podwyższone neutrofile w ciąży mogą występować np. w zapaleniu nerek czy wyrostka robaczkowego. Dzięki nim z większym prawdopodobieństwem ocenić można także, czy dokuczająca przyszłej mamie infekcja dróg oddechowych ma etiologię wirusową czy bakteryjną.
Przeczytaj również: Kalendarz badań w ciąży
Oceń artykuł: