Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z fizjologicznymi zmianami do których dochodzi w organizmie przyszłej mamy. Jednym z leków stosowanych w tego typu zakażeniach jest Monural. Jak działa i czy można go stosować bezpiecznie w ciąży?
Monural- co to za lek?
Monural to nazwa handlowa popularnego antybiotyku wykorzystywanego w leczeniu zakażeń układu moczowego. Fosfomycyna, bo tak brzmi nazwa substancji czynnej w leku Monural, to antybiotyk o działaniu bakteriobójczym, skuteczny w stosunku do m.in. bakterii E. coli, Proteus czy Klebsiella. Najczęściej Monural stosuje się w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego, a także bezobjawowego bakteriomoczu, który w przypadku kobiet ciężarnych, stanowi wskazanie do antybiotykoterapii.
Monural występuje w formie saszetki zawierającej najczęściej 3 g fosfomycyny wraz z substancjami dodatkowymi (m.in. smakowymi). Należy go rozpuścić w 100 ml wody, po posiłku. Pokarm bowiem zmniejsza wchłanianie leku.
Monural w ciąży- czy jest bezpieczny?
Monural jest antybiotykiem, a co za tym idzie, jest on dostępny tylko na receptę. Oznacza to, że terapię za pomocą tego leku wdraża lekarz. Fosfomycyna w ciąży jest uznawana za pierwszy rzut leczenia zakażeń układu moczowego obok m.in. amoksycyliny czy cefalosporyn. Różnicą między antybiotykami jest m.in. fakt, że Monural stosuje się jednorazowo, pijąc rozpuszczoną 1 saszetkę antybiotyku. W przypadku pozostałych leków leczenie trwa dłużej. Fosfomycyna wg kategorii FDA jest oznaczona kat. B. Oznacza to, że jest to lek uznawany za bezpieczny w ciąży, ale badania wykonywane były na zwierzętach. Nie powinno się go jednak stosować na własną rękę.
Infekcje układu moczowego w ciąży
W czasie ciąży infekcje układu moczowego są częstsze niż ma to miejsce w przypadku kobiet w ciąży niebędących. Jest to związane z różnymi zmianami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Do przyczyn częstszych zakażeń układu moczowego zalicza się m.in. zastój moczu w nerkach, poszerzenie układu kielichowo- miedniczkowego oraz zwiększenie objętości nerek. Szczególnie groźne dla przyszłej mamy może być bezobjawowy bakteriomocz, dlatego co miesiąc kobieta ciężarna powinna wykonywać badanie ogólne moczu. W razie obecności bakterii wdrażana jest antybiotykoterapia, aby nie doprowadzić do rozwoju ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Przeczytaj również: Zakażenie układu moczowego w ciąży – objawy i leczenie
Jak dbać o tatuaż w ciąży?
W przypadku, kiedy tatuaż został wykonany przed ciążą i nie doszło do transmisji patogenów drogą krwiopochodną, nie stanowi on zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Zasady jego pielęgnacji również nie zmieniają się znacząco w porównaniu do czasu sprzed ciąży, dlatego warto pamiętać aby:
- Smarować tatuaż kremem z wysokim filtrem lub chronić go przed wpływem promieni słonecznych
- Nawilżać skórę pamiętając o używaniu preparatów przebadanych i nie wywołujących reakcji alergicznych
- Stosować się do zaleceń tatuatora swojego tatuatora który wykonał tatuaż
- Dbać o odpowiednie nawodnienie
Oceń artykuł: