Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Mięśniaki a ciąża

Mięśniaki a ciąża

02.01.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Mięśniaki są ginekologicznym schorzeniem występującym u wielu kobiet. Często nie dają żadnych objawów, lecz w niektórych przypadkach mogą utrudniać zajście w ciążę i zagnieżdżenie zarodka. Sprawdź, jak wygląda postępowanie, gdy kobieta mająca mięśniaki planuje ciążę.

Mięśniaki- czym są?

Mięśniaki to grupa łagodnych guzów zbudowanych z komórek mięśnia macicy. W zależności od lokalizacji wyróżnia się mięśniaki: śródścienne, podśluzówkowe oraz podsurowicówkowe. Na ich występowanie ma wpływ wiele czynników m.in. genetyczne czy np. otyłość. Nie wszystkie mięśniaki wymagają leczenia operacyjnego. Część z nich, a szczególnie te niewywołujące żadnych objawów, są obserwowane podczas regularnych kontroli USG u lekarza ginekologa. U niektórych kobiet mięśniaki dają objawy. Najczęściej są to krwawienia z dróg rodnych między miesiączkami oraz obfite krwotoczne miesiączki prowadzącymi nawet do niedokrwistości. Czasami, szczególnie u młodych kobiet, jedynym objawem mięśniaków są trudności z zajściem w ciążę.

Jak mięśniaki wpływają na ciąże?

Najbardziej niekorzystnym, jeśli chodzi o zajście w ciążę, jest mięśniak podśluzówkowy. Pozostałe- mięśniaki podsurowicówkowe i śródścienne, nie wpływają bezpośrednio na błonę śluzową macicy, chyba że są one znacznych rozmiarów (>6 cm) i mogą prowadzić do utrudnień w zagnieżdżeniu się zarodka. Ponadto pozostawienie takiego mięśniaka na czas ciąży może prowadzić do porodu przedwczesnego z racji ograniczonej przestrzeni w jamie macicy. Jest to też możliwa przyczyna wystąpienia krwotoku poporodowego np. poprzez atonię macicy. Uważa się, że duże mięśniaki zwiększają również ryzyko ukończenia ciąży cięciem cesarskim. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że większość mięśniaków nie wpływa ani na zajście w ciążę, ani na sam jej przebieg oraz poród.

Przeczytaj więcej: Problemy z zajściem w ciążę

Kurs Srodtekstowy v1 1

Mam mięśniaka- co robić?

Postępowanie w przypadku zdiagnozowania mięśniaków macicy zależy od wielu czynników. Wśród nich wymienia się m.in. wiek kobiety, jej plany prokreacyjne czy wielkość wykrytych zmian. W przypadku, gdy kobieta stara się o ciążę, a istnieje podejrzenie, że mięśniak utrudnia zagnieżdżenie czy utrzymanie ciąży, preferowanym rozwiązaniem jest zabieg usunięcia (wyłuszczenia) mięśniaka metodą histeroskopową lub poprzez laparoskopię. U starszych kobiet oraz tych nie mających w planach macierzyństwa, jedną z możliwości jest usunięcie macicy- histerektomia. W większości przypadków, szczególnie u młodych kobiet, mięśniaki są jednak niewielkich rozmiarów i nie wpływają na przebieg ciąży. Istotne są jednak regularne wizyty u ginekologa, który w USG oceniać będzie wymiary zmiany i w razie potrzeby rozpocznie odpowiednie leczenie.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 1

(
4
(1)
)

Zainteresują Cię również