Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Menopauza a ciąża

Menopauza a ciąża

04.08.2022

3 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

Im kobieta jest starsza tym większe problemy może mieć z zajściem w ciążę. Wraz z wiekiem rezerwa jajnikowa zmniejsza się, co ostatecznie prowadzi do menopauzy. Czy ciąża po menopauzie jest możliwa? Czy kobiety w wieku okołomenopauzalnym powinny stosować antykoncepcję?

Menopauza- czym jest?

Menopauza to czas, gdy czynność jajników wygasa, a kobieta traci płodność. Średnio menopauza pojawia się w 51. roku życia. Zdarza się jednak, że tzw. rezerwa jajnikowa zmniejsza się szybciej i kobieta ma menopauzę w wieku 40 lat. Zgodnie z zaleceniami menopauzę rozpoznać można w momencie, gdy kobieta nie ma miesiączki przez 12 miesięcy. Pojawiają się  wtedy charakterystyczne objawy związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety, takie jak:

  • uderzenia gorąca,
  • suchość pochwy,
  • zaburzenia snu,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • potliwość,
  • płaczliwość.

Ciąża po menopauzie- czy jest możliwa?

Brak miesiączki nie oznacza cykli bezowulacyjnych. U niektórych kobiet menopauza jest długim procesem. O utracie płodności można mówić dopiero po 12 miesiącach bez miesiączki oraz wykonaniu badań hormonalnych (m.in. ocenie poziomu FSH). W innym wypadku zajście w ciążę jest wciąż teoretycznie możliwe, szczególnie jeśli para nie stosuje żadnych metod antykoncepcji. Wiele kobiet sądzi, że gdy miesiączka nie pojawia się przez 2-3 miesiące, jest to równoznaczne z przekwitaniem i brakiem konieczności zabezpieczania podczas współżycia. Zajście w ciążę w wieku okołomenopauzalnym, tzn. 45-50 rokiem życia, wiąże się z wysokim ryzykiem wad wrodzonych u dziecka oraz nieprawidłowości chromosomalnych. Większość ginekologów zaleca więc stosowanie skutecznych metod antykoncepcji, aby nie doszło do niechcianej ciąży obarczonej niezwykle wysokim ryzykiem powikłań zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się dziecka.

Zdarza się jednak, że menopauza dotyka kobiety w młodszym wieku, w którym zajście w ciążę jest bezpieczne. Mowa o kobietach z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników. Jeśli zaburzenie to zostanie wykryte odpowiednio wcześnie, macierzyństwo zapewnić może pobranie komórek jajowych i skorzystanie z zapłodnienia in vitro. Możliwe jest także zapłodnienie przy pomocy komórek jajowych pochodzącej od dawczyni (adopcja komórek jajowych).

Menopauza a ciąża- ryzyko

Wraz z wiekiem kobiety, poza większymi trudnościami z zajściem w ciążę, dochodzi zwiększające się ryzyko występowania wad wrodzonych oraz aberracji chromosomowych u dziecka. Przykładowo, szansa na urodzenie dziecka z zespołem Downa u kobiet po 45. roku życia to 1:20, a po 49. nawet 1:10. Dla porównania, u kobiet w wieku 25-30 lat ryzyko to wynosi około 1:1000.

W związku z tym w okresie okołomenopauzalnym konieczne jest stosowanie skutecznych metod antykoncepcji. Jeśli Rodzice marzą o dziecku i chcą skorzystać z zapłodnienia pozaustrojowego, większość klinik w Polsce dopuszcza tę możliwość do 49. roku życia, aby zmniejszyć ryzyko powikłań ciąży i rozwoju wad u dziecka.

Przeczytaj również: Ciąża geriatryczna

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również