Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Makrosomia płodu

Makrosomia dotyka około 9% noworodków na całym świecie. Jest to coraz bardziej powszechny problem z uwagi na zwiększenie częstości występowania cukrzycy w grupie kobiet ciężarnych. Sprawdź jakie powikłania niesie za sobą makrosomia i jak można jej zapobiegać.

Makrosomia płodu- co oznacza?

Makrosomia, używana często zamiennie z hipertrofią płodu, oznacza dziecko za duże w stosunku do wieku ciążowego. Makrosomii powinno się używać w odniesieniu do urodzonych noworodków, a hipertrofii do dzieci przed porodem. Mimo to oba określenia funkcjonują na co dzień zamiennie.

O dziecku zbyt dużym do wieku ciążowego (LGA) mówi się, gdy jego szacowana masa przekracza 90 percentyl w danym tygodniu ciąży. O makrosomii zaś często, gdy jego masa urodzeniowa przekracza 4 kilogramy.

Przyczyny makrosomii płodu

Jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia makrosomii płodu jest cukrzyca występująca u matki. Wtedy dochodzi do nadmiernego wzrostu tkanki tłuszczowej u dziecka i tym samym do zbyt dużej masy jego ciała. Większe ryzyko makrosomii występuje również w przypadku, gdy kobieta rodziła już dzieci o dużej masie urodzeniowej oraz, gdy sama zmaga się z otyłością. Ryzyko to wzrasta też po 35. roku życia.

Makrosomia płodu – powikłania

Zbyt duża masa w stosunku do wieku ciążowego wiązać może się z poważnymi powikłaniami zarówno dla dziecka, jak i dla matki. W przypadku makrosomii znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia dystocji barkowej podczas porodu drogami natury, czyli zaklinowania się barków w kanale rodnym. To zaś spowodować może urazy takie jak porażenie splotu ramiennego czy złamanie obojczyka. U dzieci, których matki miały źle kontrolowana cukrzycę dochodzi, poza nadmierną masą ciała, do występowania hipoglikemii po porodzie. Dzieci matek z cukrzycą mają również częściej problemy z otyłością i zespołem metabolicznym w przyszłości.

Dla kobiety ciężarnej makrosomia płodu również może nieść za sobą powikłania. Wśród nich najczęściej wymienia się: urazy okołoporodowe kanału rodnego, pęknięcie macicy w bliźnie po cięciu cesarskim czy gorsze obkurczanie macicy po porodzie i krwotok poporodowy z tym związany.

Makrosomia płodu – jak zapobiegać?

Aby uniknąć zbyt dużej masy w stosunku do wieku ciążowego u dziecka należy przede wszystkim dbać o swoją masę ciała w ciąży. Im kobieta więcej waży przed ciążą, tym mniej powinna przytyć w jej trakcie. Ważna jest również odpowiednia aktywność fizyczna, jeśli nie ma do tego medycznych przeciwwskazań. Regularne spacery i ruch mogą zmniejszyć wzrost masy ciała przyszłej mamy, a tym samym ryzyko makrosomii u płodu. W przypadku cukrzycy, ważne jest utrzymywanie prawidłowych glikemii, aby nie doprowadzić do nieprawidłowej kontroli cukrzycy i rozwoju makrosomii.

Przeczytaj więcej: Cukrzyca ciążowa

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również