Kobiety ciężarne powinny mieć na uwadze listę produktów zakazanych w lodówce u przyszłych mam. Ich spożycie może grozić rozwinięciem listeriozy - odzwierzęcej choroby bakteryjnej stanowiącej szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży. Jakie daje objawy i jak wygląda leczenie listeriozy w ciąży?
Listerioza- co to za choroba?
Listerioza jest bakteryjną odzwierzęcą chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Listeria monocytogenes. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową na skutek spożycia produktów zawierających pałeczki listeriozy. Źródłem bakterii może być surowe mięso oraz sery, które nie uległy pasteryzowaniu, a także ryby i owoce morza. Listeria przenosi się również na surowych i nieumytych owocach oraz warzywach. Z tego powodu tak ważne jest ich dokładne mycie przed spożyciem oraz niejedzenie surowego mięsa, ryb oraz niepasteryzowanego nabiału przez cały okres ciąży. Do zarażenia może dojść również podczas spożywania lodów z popularnych, szczególnie w nadmorskich kurortach, budek, które często nie spełniają norm narzucanych przez Sanepid.
Listerioza w ciąży- objawy
Najczęściej listerioza nie daje objawów u zdrowych osób mających prawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy. Kobiety w ciąży są jednak bardziej narażone na pełnoobjawowy przebieg choroby z uwagi na osłabienie układu immunologicznego. Pojawić się mogą symptomy grypopodobne m.in. gorączka czy bóle kostno- stawowe. Dość często występują również objawy ze strony układu pokarmowego takie jak wymioty oraz biegunka. W przypadku podejrzenia choroby nie należy zwlekać i udać się jak najszybciej do lekarza, który rozpozna listerioze i wdroży odpowiednie postępowanie.
Listerioza w ciąży- leczenie
Z uwagi na etiologię bakteryjną, listerioza wymaga leczenia antybiotykami. Najczęściej w tym celu w ciąży stosowana jest ampicylina lub erytromycyna.
Listerioza w ciąży- zagrożenie
Listerioza najczęściej nie niesie za sobą powikłań dla kobiety ciężarnej, lecz może być szczególnie groźna dla dziecka. Jeśli dojdzie do zarażenia może dojść do porodu przedwczesnego. W takiej sytuacji, noworodek prezentować może objawy zapalenia płuc lub posocznicy, a więc zakażenia uogólnionego. U dziecka występują również zmiany skórne. Procesem chorobowym objęty może zostać również jego układ nerwowy. Jeszcze w czasie ciąży, jednym z możliwych powikłań listeriozy jest zahamowanie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu i, w najgorszym wypadku, poronienie lub obumarcie dziecka.
Listerioza w ciąży- profilaktyka
Aby uniknąć zakażenia listeriozą w czasie ciąży, przyszła mama powinna unikać kontaktu z surowym mięsem oraz nieprzetworzonym nabiałem. Specjaliści zwracają uwagę na niekorzystanie z wspólnej deski do krojenia zarówno surowego mięsa jak i warzyw czy owoców. Bakterie giną w wysokiej temperaturze, dlatego bardzo ważna jest staranna i odpowiednia obróbka termiczna produktów. Warzywa i owoce powinny być natomiast dokładnie myte przed spożyciem. Dzięki temu, ryzyko zarażenia listeriozą w ciąży zostanie zminimalizowane.
Przeczytaj również: Ciążowe zachcianki- czy mogę jeść wszystko w ciąży?
Oceń artykuł: