Ból głowy czy zęba potrafi być niezwykle uciążliwy. W jego zwalczaniu pomocne są popularne leki przeciwbólowe. W ciąży nie wszystkie z nich można jednak bezpiecznie przyjmować. Sprawdź, który lek przeciwbólowy jest najbezpieczniejszy w ciąży i kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Leki przeciwbólowe w ciąży- jakie są bezpieczne?
W ciąży wiele leków nie powinno być stosowanych. Z tego powodu, przed sięgnięciem po lek w ciąży najlepiej jest skonsultować się z lekarzem prowadzącym z zapytaniem o jego bezpieczeństwo. Leki przeciwbólowe to jedne z najczęściej zażywanych leków przez przyszłe mamy. Za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy w ciąży uznawany jest paracetamol (popularny APAP). Można go stosować w dawce 1 gram co 6 godzin, czyli maksymalnie 4 gramy na dobę. Jest on bezpieczny we wszystkich trymestrach ciąży. Specjaliści zalecają, aby na czas ciąży zrezygnować z niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym popularnego Ibuprofenu, czy np. ketoprofenu stanowiącego substancję czynną np. Ketonalu. W I. trymestrze mogą one zwiększać ryzyko występowania krwawień, a w III. doprowadzić do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u dziecka. Niesteroidowe leki przeciwzapalne zmniejszają też przepływ łożyskowy.
Leki przeciwbólowe w ciąży- kiedy sięgnąć?
Uznaje się, że po leki w ciąży sięgać należy wtedy, kiedy jest taka konieczność. Mimo bezpieczeństwa dla kobiet ciężarnych, jakim cechuje się Paracetamol, ważne jest, aby nigdy nie przekraczać jego maksymalnej dobowej dawki. Po leki przeciwbólowe przyszła mama może sięgnąć w przypadku bólu głowy, bólu kręgosłupa czy zęba. Ważne jest jednak, aby traktować to jako działanie objawowe i pamiętać, że w przypadku utrzymujących się dolegliwości konieczna jest wizyta u specjalisty.
Ból w ciąży- kiedy do lekarza?
Nie powinno się leczyć bólu w ciąży na własną rękę. Istotne jest bowiem, aby znaleźć przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Ból okolicy lędźwiowej może być objawem problemów z kręgosłupem, ale też kolki czy kamicy nerkowej, które wymagać mogą hospitalizacji. Ból głowy może być związany z migreną, a także stanowić objaw wysokiego ciśnienia i elementem stanu przedrzucawkowego. Jeśli towarzyszą mu mroczki przed oczami czy wymioty, konieczna jest pilna wizyta w izbie przyjęć.
Jeśli ból jest niewielki i mija po zastosowanym leczeniu przeciwbólowym, najczęściej nie wymaga pilnej interwencji. Należy jednak pamiętać, że po leki w ciąży powinno sięgać się z rozwagą, a w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów konsultować się z lekarzem prowadzącym lub zgłosić na izbę przyjęć szpitala położniczego.
Oceń artykuł: