Krwawienie z dróg rodnych w czasie ciąży zawsze niepokoi przyszłe mamy. Może być związane z poronieniem czy łożyskiem przodującym, ale w wielu sytuacjach nie oznacza nic groźnego. Bardzo ważne jest jednak, aby bez względu na tydzień ciąży w takim przypadku udać się do lekarza lub na izbę przyjęć. W tekście opisujemy najczęstsze przyczyny krwawienia na początku ciąży oraz w jej drugiej połowie.
Krwawienie na początku ciąży
Wiele kobiet doświadcza krwawienia na samym początku ciąży. Jeśli jest ono niewielkie i pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki, może być krwawieniem implantacyjnym. Związane jest ono z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy. Poza tym do plamień we wczesnej ciąży może dojść m.in. w wyniku infekcji pochwy, po współżyciu czy z powodu ektopii (nadżerki) szyjki macicy. W bardzo wielu sytuacjach nie da się znaleźć uchwytnej przyczyny plamienia czy też krwawienia. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który wykona niezbędne badania.
Znacznie poważniejszym stanem powodującym krwawienia na początkowym etapie ciąży jest np. ciąża ektopowa (pozamaciczna). Jest to sytuacja, w której zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu, tzn. poza jamą macicy. Wczesne wykrycie ciąży ektopowej jest trudne ze względu na niecharakterystyczne objawy, które są podobne do poronienia. Zbagatelizowanie ich może jednak doprowadzić do pęknięcia jajowodu, a nawet wstrząsu, który jest zagrożeniem życia kobiety.
Krwawienie w I. trymestrze- poronienie
Wiele kobiet martwi się, że krwawienie z dróg rodnych w pierwszej połowie ciąży jednoznacznie oznacza poronienie. Faktycznie I. trymestr ciąży wiąże się z największym ryzykiem poronienia, lecz wystąpienie plamienia czy krwawienia związane może być z znacznie mniej poważnymi przyczynami, o których wspomniano powyżej. Poza tym nie należy zapominać o poronieniu zagrażającym. Mimo pojawienia się krwawienia nie jest ono równoznaczne z utratą ciąży.
Nasilenie krwawień w przypadku poronienia jest różne- od lekkiego plamienia do poważnych krwotoków. Mogą też pojawić się inne objawy takie jak bóle podbrzusza czy mniej charakterystyczne np. gorączka. Nigdy nie należy bagatelizować krwawienia w trakcie trwania ciąży i każdy taki epizod skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Krwawienia w drugiej połowie ciąży
Krwawienia w drugiej połowie ciąży związane są najczęściej z nieprawidłowościami dotyczącymi łożyska. Ponad połowa przypadków to łożysko przodujące oraz przedwczesne oddzielenie się łożyska. Są to poważne stany zagrażające zarówno kobiecie ciężarnej, jak i dziecku i stanowią wskazanie do hospitalizacji. Do pozostałych przyczyn występowania krwawienia w II. połowie ciąży należą: polipy szyjki, krwawiąca nadżerka, naczynia przodujące, uraz dróg rodnych, a w okresie okołoporodowym m.in. pęknięcie macicy. Należy też pamiętać, że krwawienie może wystąpić z powodu rozpoczynającego się porodu.
-
Łożysko przodujące
Jest to określenie sytuacji, gdy łożysko jest zagnieżdżone w obrębie dolnego odcinka macicy. Najczęściej pokrywa ono ujście wewnętrzne kanału szyjki. Rozpoznanie łożyska przodującego z reguły pada w II. połowie ciąży, gdyż dopiero wtedy łożysko jest w pełni rozwinięte. We wcześniejszych tygodniach możliwa jest jeszcze jego migracja. Często jedynym objawem jest krwawienie, a każde kolejne jest bardziej obfite. Kobiety ciężarne z łożyskiem przodującym podlegają intensywnemu nadzorowi położniczemu. Wykonywane są badania KTG i USG oraz profil biofizyczny płodu, które dostarczają informacji na temat jego dobrostanu. W przypadku łożyska przodującego niemożliwy jest poród drogami natury. Ponadto, ze względu na duże ryzyko krwotoku przeciwwskazane jest badanie wewnętrzne.
-
Przedwczesne oddzielanie się łożyska
Sytuacja, gdy dochodzi do częściowego lub całkowitego oddzielenia od ściany macicy prawidłowo zlokalizowanego łożyska, jest nazywana jego przedwczesnym oddzielaniem się. Do objawów, poza krwawieniem z dróg rodnych, należą silny ból w okolicy podbrzusza oraz wzmożone napięcie macicy. Jeśli dojdzie do oddzielania ponad 50% powierzchni łożyska może dojść do niedotlenienia płodu, a nawet jego obumarcia.
W większości przypadków zarówno łożysko przodujące, jak i przedwcześnie oddzielające się nie stanowią przeciwwskazania do pobrania krwi pępowinowej. Podczas cięcia cesarskiego krew pobierana jest zaraz po wydobyciu łożyska. Badania wykazują, iż objętości pobrane przy porodzie drogami natury oraz porodzie metodą cięcia cesarskiego są porównywalne. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami za pomocą formularza.
Oceń artykuł: