Komórki macierzyste pochodzące z pępowinowy wykorzystywane są jako standardowe leczenie 80. chorób. W ostatnich latach wciąż pojawiają się nowe doniesienia dotyczące zastosowania tych komórek w kolejnych jednostkach chorobowych. Lekarze z Niemiec użyli ich z sukcesem w terapii nadciśnienia płucnego u 3-letniej dziewczynki.
Nadciśnienie płucne- co to za choroba?
Nadciśnienie płucne (ang. Pulmonary arterial hypertension- PAH) jest obecnie chorobą nieuleczalną. Prowadzi do śmierci w ciągu około 5-7 lat od postawienia diagnozy. Nazwa schorzenia pochodzi od zwiększonego ciśnienia w naczyniach płucnych i prowadzić może do przeciążenia i niewydolności prawej części serca. Przyczyny nadciśnienia płucnego mogą być różne, ale wszyscy chorzy zmagają się m.in. z dusznością czy znacznie ograniczonymi możliwościami jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Z tego powodu naukowcy wciąż poszukują nowych sposobów i terapii, aby wydłużyć życie i poprawić jego komfort u osób zmagających się nadciśnieniem płucnym.
Komórki macierzyste a nadciśnienie płucne
Lekarze w Niemczech ogłosili pierwszy sukces w terapii nadciśnienia płucnego przy użyciu mezenchymalnych komórek pochodzących ze sznura pępowinowy (HUCMSC- human umbilical cord mesenchymal stem cel). Pacjentką była 3-letnia dziewczynka zmagająca się z PAH oraz Chorobą Rendu- Oslera- Webera, której podano dożylnie allogeniczne komórki macierzyste z pępowinowy pochodzące od jej młodszego brata. Iniekcji dokonano pięciokrotnie w ciągu pół roku. Oceniano stan kliniczny dziewczynki po dwóch oraz sześciu miesiącach. Nie tylko nie stwierdzono żadnych działania niepożądane, lecz doszło również do wzrostu tolerancji wysiłku, a także poprawy parametrów sercowo-naczyniowych. Dziewczynka przed podaniem komórek macierzystych cierpiała z powodu niedoboru wzrostu oraz zaburzeń przyrostu masy ciała. Po pierwszej infuzji zaczęła rosnąć- urosła 10 cm w ciągu 3 miesięcy. Co więcej, obecnie pacjentka ma 6 lat i czuje się dobrze.
Zdaniem badaczy, za poprawę będącą efektem terapii komórkami macierzystymi z pępowiny odpowiada regeneracja uszkodzonych w wyniku choroby naczyń, a także znaczne łagodzenie uszkodzenia komórek. Badania donoszą m.in. o roli prostaglandyny PGE2, która może odgrywać kluczową rolę w zdolnościach regeneracyjnych i immunomodulujących mezenchymalnych komórek macierzystych.
Naukowcy zgodnie podkreślają, że należy prowadzić dalsze badania i czynnie poszukiwać kolejnych możliwości i sposobów wykorzystania komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej oraz sznura pępowiny.
Bibliografia:
https://www.aabb.org/news-resources/news/article/2022/07/13/cord-blood-derived-stem-cells-may-help-treat-pulmonary-hypertension
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1053249822018472
https://www.nature.com/articles/s44161-022-00083-z
https://www.cordblood.com/blog/2022/07/Newborn-stem-cells%20used-in-successful-treatment-of-pulmonary-disorder
Oceń artykuł: