Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jelitówka w ciąży- przyczyny, leczenie- PBKM

Jelitówka w ciąży- przyczyny, leczenie- PBKM

17.11.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Jelitówka w ciąży, zwana także grypą żołądkową, to grupa objawów związanych z przewodem pokarmowym. Najczęstszą ich przyczyną są wirusy. Kobiety ciężarne najłatwiej zarazić mogą się podczas kontaktu z dziećmi w wieku przedszkolnym. Nieprzyjemne dolegliwości jelitówki są szczególnie uciążliwe dla przyszłych mam. Jak zapobiec jelitówce w ciąży?

Jelitówka w ciąży- przyczyny

Infekcja wirusowa układu pokarmowego, popularnie określana grypą żołądkową czy właśnie jelitówką, jest w większości przypadków powodowana przez wirusy. Są to najczęściej wysoce zakaźne rotawirusy oraz norowirusy. Podobne objawy może również dawać infekcja wywołana przez adenowirusy. Jelitówka przenosi się drogą pokarmową, kropelkową oraz przez kontakt z przedmiotami. Średni czas jej trwania u osób dorosłych wynosi zazwyczaj do kilkudziesięciu godzin. Kobiety ciężarne zaliczane są do grupy osób z obniżoną odpornością, dlatego mogą prezentować objawy dłużej.

Jelitówka w ciąży-zapobieganie

Grypa żołądkowa jest niezwykle zakaźną chorobą. Oznacza to, że często chorują naraz wszyscy domownicy lub większość grupy przedszkolnej. Należy jednak próbować ograniczyć możliwości zarażenia stosując odpowiednie zasady higieny oraz dezynfekcji. Rozprzestrzenianiu jelitówki zapobiega dokładne mycie rąk po korzystaniu z toalety oraz mycie warzyw i owoców. Co ważne, kobieta ciężarna powinna spożywać wodę butelkowaną. Warto też wiedzieć, że norowirusy są w stanie przetrwać na przedmiotach do 7 dni, dlatego w przypadku wystąpienia jelitówki wśród domowników, niezwykle istotna jest dezynfekcja powierzchni.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Jelitówka w ciąży- objawy

Najczęstszym objawem jelitówki jest biegunka, czyli co najmniej 3 luźne (wodniste) stolce na dobę. Poza tym, często w przebiegu grypy żołądkowej pojawiają się również nudności i wymioty, brak apetytu, gorączka, bóle brzucha i głowy. Przebieg choroby może być różny w konkretnych przypadkach. Niektóre kobiety skarżą się także na znaczne osłabienie oraz bóle mięśni. W zależności od ciężkości występujących objawów konieczna może okazać się wizyta na izbie przyjęć, ponieważ odwodnienie wynikające z uporczywych wymiotów czy biegunek może mieć negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. 

Jelitówka w ciąży- leczenie

Czas ciąży to okres, gdy stosowanie wielu popularnych leków jest niewskazane. W przypadku jelitówki, leczenie ma charakter głównie objawowy. Najistotniejszym elementem jest doustne nawadnianie, aby zapobiec odwodnieniu w wyniku biegunki czy wymiotów. Dieta powinna być lekkostrawna. Jeśli pojawia się gorączka, zbijać można ją w czasie ciąży za pomocą paracetamolu.

Jelitówka w ciąży- kiedy zgłosić się do lekarza?

W niektórych przypadkach jelitówka ma ciężki przebieg i domowe sposoby radzenia sobie są nieskuteczne. Jeśli kobieta nie jest w stanie przyjmować doustnie płynów czy też ma zaburzenia świadomości związane z odwodnieniem, konieczna jest wizyta w szpitalu i dożylne nawadnianie. Podobnie w przypadku, gdy biegunka lub wymioty zawierają krew, a także pojawia się silny ból brzucha. W takiej sytuacji niezwłocznie należy udać się na izbę przyjęć.

Jelitówka w ciąży a dziecko

Sama grypa żołądkowa u przyszłej mamy nie ma negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Należy pamiętać jednak, że nasilone dolegliwości prowadzące do odwodnienia lub wysoka gorączka mogą negatywnie oddziaływać na dziecko. W niektórych sytuacjach utrzymująca się wysoka temperatura ciała kobiety może prowadzić nawet do poronienia. Odwodnienie skutkuje natomiast zmniejszonym przepływem krwi przez łożysko, co może mieć negatywny wpływ na dobrostan dziecka.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również