Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jakie są przyczyny bezsenności w ciąży? Leki i domowe sposoby na bezsenne noce w ciąży

Jakie są przyczyny bezsenności w ciąży? Leki i domowe sposoby na bezsenne noce w ciąży

05.01.2023

3 min. czytania

Urszula Roszkowska

Urszula Roszkowska

Bezsenność w ciąży zgłasza ponad połowa kobiet. Trudności w zasypianiu są związane ze zmianami, które zachodzą w organizmie ciężarnej. Dolegliwości te istotnie przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia. Na bezsenność w ciąży zalecane są domowe sposoby.

Odpoczynek, redukcja stresu i zdrowy sen mają istotne znaczenie dla kobiety w ciąży. Wypoczynek pozwala organizmowi zregenerować się, odbudować zasoby energetyczne, wyregulować metabolizm, a także wpływa pozytywnie na samopoczucie przyszłej mamy i rozwój płodu. Niestety zmiany hormonalne w ciąży powodują, że większość kobiet zgłasza bezsenne noce w ciąży. Ich skutki są odczuwane przede wszystkim w dzień, dlatego każda ciężarna powinna wiedzieć, jak poradzić sobie z bezsennością.

Ciąża a bezsenność

Zgodnie z danymi zebranymi przez Amerykańską Narodową Fundację Snu bezsenność w ciąży oraz pogorszenie jakości snu zgłasza 75% kobiet. Problem najczęściej obserwuje się w III trymestrze, jednak odsetek przypadków jest tylko nieznacznie wyższy, niż na pozostałych etapach ciąży.

Bezsenność w ciąży objawia się na różne sposoby. Najwięcej kobiet zgłasza wybudzanie się ze snu i trudności z ponownym zaśnięciem, a także budzenie się wcześnie rano. U części ciężarnych znacznie wydłuża się także czas między położeniem się do łóżka a zaśnięciem.

Skutki bezsenności w ciąży są odczuwane w ciągu dnia. Brak snu wpływa przede wszystkim na układ nerwowy. Kobieta zauważa u siebie trudności w koncentracji, spadek energii, brak motywacji, nadmierną senność, osłabienie. Długotrwała bezsenność w nocy może prowadzić do osłabienia odporności, zaburzeń nastroju oraz powikłań w czasie porodu.

Przyczyny bezsenności we wczesnej ciąży

Na początku ciąży bezsenność jest związana ze zmianami hormonalnymi, które intensywnie zachodzą po zapłodnieniu. Wzrost stężenia hormonów ciążowych (głównie estrogenów) wpływa na fazy snu: wydłuża się REM, a skraca NREM, która odpowiada za odpoczynek organizmu. Ciężarna może wybudzać się w nocy, nie ma natomiast problemów z zasypianiem. Bezsenność w I trymestrze ciąży powoduje uczucie ciągłego zmęczenia w ciągu dnia.

Bezsenność w II trymestrze ciąży

Bezsenność w II trymestrze ciąży manifestuje się głównie problemami z zasypianiem. Jej przyczyną są zmiany w ciele kobiety – stopniowe powiększanie się obwodu brzucha, zmiana ułożenia narządów wewnętrznych w jamie brzusznej, a także dolegliwości ciążowe: bóle kręgosłupa, tkliwość piersi, trudności w oddychaniu oraz bolesne skurcze łydek. Często zdarza się, że kobiety, które cierpiały na bezsenność na początku ciąży, w II trymestrze przestają ją odczuwać.

SRODTEKSTOWY ILE TO KOSZTUJE v2

Bezsenność w III trymestrze ciąży

Najwięcej ciężarnych zgłasza bezsenność w III trymestrze ciąży. Jest ona związana głównie z nasilającymi się dolegliwościami ciążowymi oraz trudnościami w znalezieniu odpowiedniej pozycji do spania z powodu dużego brzucha i bólu pleców. Inne przyczyny bezsenności w ciąży to:

  • potrzeba częstego oddawania moczu z powodu ucisku macicy na pęcherz moczowy,
  • problemy z oddychaniem,
  • intensywne ruchy płodu,
  • skurcze przepowiadające.

Bezsenność pod koniec ciąży może być spowodowana stresem przed zbliżającym się porodem. 

Sposoby na bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży potrafi być bardzo uciążliwym problemem. Jeżeli zdarza się często i utrudnia codzienną aktywność, kobieta powinna zgłosić się do lekarza. Zabronione jest przyjmowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych na własną rękę. Leki w ciąży na bezsenność mogą wpływać negatywnie na rozwój płodu, dlatego wskazane są przede wszystkim domowe sposoby:

  • ograniczenie drzemek w ciągu dnia,
  • dbanie o klimat w sypialni (przewietrzenie pokoju, cisza, brak światła, wygodny materac),
  • stosowanie technik relaksacyjnych,
  • zasypianie i budzenie się o stałych porach,
  • aromaterapia.

Zalecane jest także picie naparów z ziół (melisy, kwiatu lipy) pół godziny przed snem.

 

Zobacz również: Jak sobie radzić z depresją poporodową będą w Anglii?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 3

(
4
(3)
)

Zainteresują Cię również