Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Czy infekcja ma wpływ na dziecko?

Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Czy infekcja ma wpływ na dziecko?

20.04.2023

3 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

Przeziębienie w ciąży to bardzo częsty i uciążliwy problem. Ból głowy, katar, kaszel, gorączka i złe samopoczucie mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Trzeba pamiętać, że przyszła mama nie powinna stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Warto zatem sięgnąć po domowe sposoby na tę przypadłość.

Przeziębienie w ciąży to infekcja górnych dróg oddechowych wywołana przez wirusy. Najczęściej są to rinowirusy, ale znanych jest jeszcze ponad 200 innych patogenów odpowiedzialnych za tę chorobę. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, dlatego ważne jest, aby przyszła mama ograniczyła bezpośredni kontakt z osobą, u której występują objawy przeziębienia.

Jak rozpoznać przeziębienie w ciąży?

Przeziębienie w ciąży jest najczęstszym schorzeniem, które przytrafia się przyszłym mamom. Ryzyko infekcji wzrasta zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Pierwsze dolegliwości pojawiają się zwykle po kilkunastu godzinach od kontaktu z wirusem i nasilają się w ciągu 3 następnych dni. Choroba ma najczęściej łagodny przebieg i utrzymuje się do tygodnia.

Objawy przeziębienia w ciąży to:

  • zmęczenie i ogólne osłabienie,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • katar,
  • niedrożność nosa,
  • osłabienie apetytu.

Przeziębienie w ciąży jest zazwyczaj rozpoznawane przez kobietę na podstawie objawów. Nie wykonuje się żadnych testów na obecność wirusa. Jeżeli dolegliwości są nasilone, konieczne jest przeprowadzenie badań lekarskich w celu wykluczenia innych chorób dróg oddechowych (m.in. zapalenia oskrzeli bądź krtani oraz grypy).

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Leczenie przeziębienia w ciąży polega na łagodzeniu objawów. Trzeba pamiętać, że większość leków nie jest wskazana w poszczególnych etapach ciąży, dlatego kobieta powinna unikać stosowania środków farmaceutycznych bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Dotyczy to również tych, które są powszechnie dostępne bez recepty.

Za bezpieczne leki na przeziębienie w ciąży uznaje się paracetamol, który mogą zastosować kobiety w przypadku gorączki lub silnego bólu głowy. Na uporczywy katar polecana jest woda morska lub inhalacje z soli fizjologicznej. Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży są lepsze od leków, ponieważ opierają się wyłącznie na naturalnych składnikach. W razie infekcji można:

  • pić herbatę z miodem, cytryną i imbirem;
  • 2 razy dziennie pić syrop z cebuli, malin lub czarnego bzu;
  • dodawać surowy czosnek do potraw (np. na kanapkę);
  • parzyć herbatę z lipy;
  • pić napar z imbiru;
  • wykonywać inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (np. miętowego lub eukaliptusowego);
  • spożywać miód lub propolis.

Bardzo ważny jest także odpoczynek oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. Do jadłospisu warto dodać świeże warzywa i owoce bogate w witaminę C (np. czerwoną paprykę, truskawki, pietruszkę, kiwi, cytrusy).

Może Cię zainteresować: Katar w ciąży. Jak pozbyć się kataru w ciąży?

Czy przeziębienie może zaszkodzić ciąży?

Łagodne przeziębienie w ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Nie należy go jednak bagatelizować, dlatego każda przyszła mama, która zaobserwuje u siebie objawy infekcji wirusowej, powinna dać organizmowi czas na zregenerowanie się. Trzeba pamiętać, że przeziębienie może przerodzić się w poważniejszą chorobę, której powikłania mogą być groźne dla dziecka. Z tego powodu, gdy objawy nie mijają po kilku dniach lub nasilają się, należy udać się do lekarza.

Profilaktyka przeziębienia w ciąży

Przeziębieniu w ciąży można skutecznie zapobiegać. Przede wszystkim bardzo ważne jest mycie rąk ciepłą wodą i mydłem po powrocie do domu. Trzeba pamiętać, że wirusy mogą przeżyć na różnych powierzchniach (np. klamkach lub rurkach w autobusie) przez długi czas. Zalecane jest, aby w okresie wzmożonej zachorowalności unikać przebywania w dużych skupiskach ludzi. Warto pomyśleć też o wspomaganiu układu odpornościowego naturalnymi sposobami.

Przeczytaj także: Toksoplazmoza – co to jest i jak leczyć toksoplazmozę w ciąży?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.6 / 5. Liczba głosów: 8

(
4.6
(8)
)

Zainteresują Cię również