Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Infekcje intymne w ciąży

Infekcje intymne w ciąży

22.02.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Wiele przyszłych mam zmaga się z uciążliwymi objawami infekcji intymnych w trakcie trwania ciąży. Nieleczone infekcje mogą nieść za sobą powikłania. Z tego powodu ważne jest, aby w przypadku niepokojących symptomów kobieta ciężarna skonsultowała się z lekarzem prowadzącym. Jakie są objawy infekcji intymnych i jak wygląda ich leczenie?

W czasie trwania ciąży w organizmie przyszłej mamy dochodzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Podobnie jest w przypadku infekcji intymnych. Najczęściej w ciąży są one spowodowane są przez grzyby. Uważa się, że kandydoza dotyka nawet 40% kobiet ciężarnych.

Objawy infekcji intymnych w ciąży                

Wydzielina pochwowa w czasie ciąży często ulega zwiększeniu. Jest to całkowicie fizjologiczny objaw. Jeśli jednak dojdzie do rozwoju infekcji intymnej, charakterystycznym objawem jest wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i innym niż dotychczas zabarwieniu. Może być ona szarawa, biała (serowata)  lub żółta. Poza tym, w takiej sytuacji przyszłe mamy skarżą się też na uporczywy świąd czy ból przy oddawaniu moczu.

Infekcje intymne w ciąży- grzybice

Najczęściej infekcje intymne w ciąży spowodowane są przez grzyby. W czasie trwania ciąży dochodzi do zaburzenia równowagi między składnikami mikrobioty narządów płciowych, a to z kolei sprzyja zasiedleniu pochwy przez grzyby. Poza tym, wysokie stężenie estrogenów oraz progesteronu także może mieć immunosupresyjne działanie i zwiększać ryzyko infekcji intymnych. Bardziej narażone na kandydozę są kobiety będące wcześniej nosicielkami Candida.

 

Kurs Srodtekstowy v1 1

Inne infekcje intymne w ciąży

Poza grzybami, infekcje intymne w czasie ciąży mogą być spowodowane także przez wirusy oraz bakterie. Jest to jednak dużo rzadsza sytuacja niż kandydoza. Najczęściej, rozwój infekcji bakteryjnej wynika ze zmniejszenia się ilości pałeczek kwasu mlekowego w pochwie.

Infekcje intymne w ciąży- zapobieganie

Higiena intymna zarówno w ciąży, jak i poza nią jest podobna. Unikać należy korzystania z myjek i gąbek, które są siedliskiem wielu drobnoustrojów. Miejsca intymne wycierać należy zawsze w kierunku z przodu do tyłu (od pochwy do odbytu). Przyszłe mamy powinny zrezygnować również z noszenia bielizny z nienaturalnych sztucznych materiałów. Ważne są także stosowane środki do higieny intymnej. Zawsze powinny mieć one fizjologiczny odczyn pH, aby nie naruszać tym samym naturalnej bariery ochronnej pochwy. Nie należy także zapominać o zdrowej i zbilansowanej diecie na codzień. W przypadku nawracających infekcji zaleca się także stosowanie probiotyków wzmacniających fizjologiczną florę bakteryjną.

Infekcje intymne w ciąży- leczenie

Infekcje intymne mają niestety tendencję do nawracania. Z tego też powodu nie należy ich nigdy bagatelizować. Aby rozpoznać przyczynę infekcji, poza badaniem przy użyciu wziernika, wykonuje się także badanie mikrobiologiczne, czyli tzw. posiew. W przypadku infekcji grzybiczych stosuje się leczenie przeciwgrzybiczne, jeśli zaś objawy wywołane są przez bakterie, konieczne jest sięgnięcie po antybiotyk np. metronidazol. Możliwe jest leczenie doustne lub miejscowe, a o jego wyborze decyduje lekarz ginekolog.

Infekcje intymne w ciąży- powikłania

Najczęściej infekcje intymne w ciąży nie powodują poważnych powikłań, a sam przebieg jest łagodny. Są jednak doniesienia związane z możliwym zarażeniem dziecka będącego w jamie macicy. Dochodzi do niego przez łożysko czy też w następstwie amniopunkcji. Objawami wrodzonej kandydozy u noworodków są zmiany skórne głowy, dłoni i stóp. Jeśli dojdzie do aspiracji zakaźnego materiału, u dziecka może rozwinąć się zapalenie płuc. Z tego też powodu, w przypadku wykrycia infekcji intymnej wywołanej np. grzybami, konieczne jest wdrożenie przez lekarza ginekologa odpowiedniego leczenia.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również