Ciąża jest okresem zwiększonej podatności na różnego rodzaju infekcje. Należy pamiętać jednak, aby przed zażyciem jakichkolwiek leków upewnić się, czy są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. W przypadku przeziębienia czy gorączki w wielu domach najpopularniejszym wyborem są leki zawierające w swoim składzie ibuprofen. Czy są one jednak bezpieczne w czasie ciąży?
Co to ibuprofen?
Ibuprofen zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Metabolizowany jest w wątrobie, natomiast z organizmu wydalany jest wraz z moczem. Mechanizm jego działania w dużym skrócie polega na hamowaniu działania enzymu- cyklooksygenazy. Enzym ten odpowiedzialny jest za produkcje prostaglandyn, a więc białek biorących udział w tworzeniu stanu zapalnego. Jedną z funkcji prostaglandyn jest zwiększanie przepuszczalności naczyń krwionośnych w miejscu stanu zapalnego. Pozwala to na łatwiejsze przemieszczanie się białych krwinek do miejsca, gdzie są aktualnie potrzebne aby zwalczyć potencjalne zagrożenie. Ibuprofen hamując cyklooksygenazę zapobiega powstawaniu stanu zapalnego, a tym samym wystąpieniu objawów dla niego charakterystycznych takich jak gorączka, osłabienie czy ból. Ibuprofen jest przeciwwskazany u osób z nadwrażliwością na niesteroidowe leki przeciwzapalne czy też w czynnej chorobie wrzodowej żołądka.
Ibuprofen w ciąży- czy wolno?
W badaniach wykonywanych na zwierzętach nie wykazano, aby ibuprofen miał negatywny wpływ na rozwijający się płód. Według rekomendacji PTGiP, lek ten nie powinien być jednak stosowany u kobiet w I. trymestrze ciąży, gdyż może on zwiększać ryzyko poronienia na tak wczesnym etapie jej trwania. Z racji braku odpowiednich badań u ludzi, zaleca się, aby w II. trymestrze stosować go tylko, gdy jest bezwzględnie konieczny. W razie bólu znacznie lepszym wyborem są preparaty zawierające paracetamol (np. Apap), które są w pełni bezpieczne w trakcie ciąży. Należy też pamiętać, że popularne i powszechnie dostępne leki bez recepty na przeziębienie czy grypę zawierają m.in. pseudoefedrynę, której kobiety w ciąży powinny unikać. Zawsze przed zażyciem lekarstwa w trakcie ciąży lepiej jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a podczas przeziębienia najpierw sięgać po domowe sposoby łagodzenia objawów.
Zobacz również: Jakie leki są bezpieczne w ciąży?
Ibuprofen w 3. trymestrze
Okresem w trakcie trwania ciąży, gdy zażywanie przez przyszłą mamę ibuprofenu może mieć poważne skutki, jest ostatni trymestr. Zażywanie ibuprofenu może bowiem doprowadzić do przedwczesnego zamknięcia przewodu Botalla w sercu dziecka. Jest to spowodowane przez fakt, że wspomniane wcześniej prostaglandyny odgrywają kluczową rolę w utrzymywaniu drożności przewodu tętniczego. W wyniku zahamowania przez ibuprofen ich syntezy, a co za tym idzie, przy ich niedostatecznej ilości, przewód Botalla może zmniejszyć swoją średnicę. W takiej sytuacji układ naczyniowo-sercowy u płodu przestaje funkcjonować prawidłowo, a krew nie może ominąć krążenia płucnego. Prowadzi to do poważnego powikłania jakim jest nadciśnienie płucne.
Co ciekawe, ibuprofen wykorzystywany jest przez lekarzy w leczeniu przetrwałego przewodu tętniczego, gdy po porodzie nie doszło z jakiegoś powodu do jego zamknięcia. Takie działanie daje dziecku realną szansę na uniknięcie zabiegu operacyjnego.
Powikłania ibuprofenu w ciąży
Poza negatywnym wpływem ibuprofenu na dziecko w III. trymestrze ciąży, istnieją doniesienia dotyczące możliwych powikłań we wcześniejszych tygodniach jej trwania. W I. trymestrze ibuprofen zwiększa ryzyko krwawień. Poza tym, niesteroidowe leki przeciwzapalne zmniejszają przepływ łożyskowy, upośledzają czynność nerek płodu oraz zmniejszają wytwarzanie płynu owodniowego. Mogą też doprowadzić do przedłużenia porodu. Z tego powodu powinno stosować się je tylko w razie konieczności i za zgodą lekarza prowadzącego.
Oceń artykuł: