Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ferrytyna w ciąży

Ferrytyna w ciąży

23.10.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Niedokrwistość jest jednym z najczęstszych powikłań w trakcie ciąży. Rozpoznaje się ją zazwyczaj na podstawie zbyt niskiego poziomu hemoglobiny u przyszłej mamy. Zdarza się też, że poza podstawowymi badaniami oceniane jest również stężenie ferrytyny w organizmie kobiety ciężarnej. Za co odpowiada i jakie są normy ferrytyny w ciąży?

Ferrytyna w ciąży- rola

Ferrytyna jest białkiem odpowiadającym za przechowywanie żelaza w organizmie, głównie w szpiku, śledzionie i wątrobie. Jej stężenie ściśle koreluje z odpowiednim poziomem żelaza, które jest niezbędne, aby uniknąć niedokrwistości (anemii) mikrocytarnej. Jeśli zapasy żelaza skończą się, spada poziom ferrytyny, który często można zaobserwować wcześniej niż obniżenie hemoglobiny. Ferrytyna jest także uważana za białko ostrej fazy, co oznacza że jej poziom wzrasta w przypadku zakażenia czy np. nowotworu.

Ferrytyna w ciąży- norma

Normy w czasie ciąży są inne niż poza nią z uwagi na liczne zmiany w funkcjonowaniu organizmukobiety. Uznaje się, że stężenie ferrytyny na początku ciąży wynoszące około 60-70 mcg/l nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niedokrwistości, a tym samym nie wymaga suplementacji żelaza w czasie ciąży. W przypadku wartości poniżej 60mcg/l wskazane jest suplementowanie żelaza. Należy pamiętać, że wyniki badań krwi powinien interpretować lekarz w oparciu o m.in. objawy, które występują u kobiety ciężarnej.  

Ferrytyna w ciąży- suplementacja żelaza

Obecnie, zgodnie z rekomendacjami PTGiP dot. suplementacji w ciąży, nie każda kobieta ciężarna powinna obowiązkowo przyjmować preparaty żelaza. Zaleca się je w przypadku niedokrwistości (Hgb<11g/dl) oraz obniżonego stężenia ferrytyny. Z tego powodu warto wykonać badanie ferrytyny na początku ciąży, aby sprawdzić, jakie są zapasy żelaza w organizmie przyszłej mamy oraz, czy konieczne będzie włączenie dodatkowej suplementacji. Nie należy przyjmować jednak leków bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Przeczytaj więcej: Czym jest anemia w ciąży? Rozpoznanie i leczenie

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również